archiveGusht 2020

Op/Ed

Pandemia dhe efektet e saj psikologjike

Nga Batjar Halili - Psikolog klinik Pandemia është emri që u është dhënë epidemive që kanë efekte në të gjithë botën. Megjithëse efektet e tij në shëndetin fizik theksohen shpesh si shumë i demshëm, por mund të themi se efektet e saj psikologjike janë relativisht të neglizhuara. Megjithëse efektet trupore...
LajmeShëndeti

Studimi tregon kur Covid-19 është më vdekjeprurës

Covid-19 është më vdekjeprurës nëse shkakton dëmtim të dyfishtë të mushkërisë. Ky është rezultati i një studimi italian i publikuar në revistën e njohur mjekësore “Lancet”. Kjo do të ndihmojë mjekët dhe infermierët që të evidentojnë në mënyrë të shpejtë pacientët që janë më të rrezikuar, në mënyrë që të...
Lajme

Plagoset një person me armë zjarri në Mitrovicë

Një person ka mbetur i plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në Mitrovicë. Lajmin për Indeksonline e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës, ku ka dhënë edhe detaje. “Sot rreth orës 17:58, është raportuar për një plagosje me armë zjarri në rrugën “Sami Gashi”, në vendin e...
Shëndeti

Nëse u ndodh kjo gjatë natës, në mëngjes shkoni urgjent te mjeku

Nëse djersini shpesh natën, atëherë kjo është diçka për të cilën duhet të shqetësoheni. Në qoftë se dhoma juaj e gjumit është jashtëzakonisht e nxehtë, ose jeni duke përdorur shumë batanije, ju mund të djersitni gjatë gjumit dhe kjo është normale. Megjithatë, për të dalluar djersitjet e natës që lindin...
Lajme

Suedia nuk ka raportuar qe një javë ndonjë të vdekur nga COVID-19

Suedia nuk ka raportuar asnjë vdekje nga Covid-19 për më shumë se një javë, tregojnë të dhënat nga Agjencia e Shëndetit Publik të vendit. Sipas të dhënave të Agjencisë Suedeze të Shëndetit Publik, të përditësuara për herë të fundit të hënën, rasti me fatalitet i fundit u regjistrua më 23...
Lajme

Erdogan nuk dëgjon për sanksionet: Sundimtarët grekë do të shohin vendosmërinë e Turqisë

Komisioni Europian kërkon përfshirjen e Turqisë në një dialog serioz dhe të ndershëm për Mesdheun Lindor për të zgjidhur raportet e tendosura me Greqinë. Brukseli ka paralajmëruar sanksione nëse bisedimet dështojnë, ndërsa presidenti turk Erdoan shprehet i palëkundur. Ekzekutivi i Bashkimit Europian i ka bërë thirrje Turqisë të dialogojë dhe...
ShowBiz

Kim Kardashian shfaqet tërheqëse në bikini nga plazhi

Modelja e njohur amerikane, Kim Kardashian, ka marrë vëmendje me imazhet e fundit në pushime. Kardashian është shfaqur në bikini me ngjyrë rozë, duke theksuar linjat trupore. Nga pozat që po publikon vazhdimisht, modelja duket se po kalon kohë të mirë në pushime. https://www.instagram.com/p/CEjtnFegobE/?utm_source=ig_embed&ig_mid=B197B947-102E-4540-A6F6-7686182D886A Ndryshe, Kim Kardashian, kohëve të fundit...
Lajme

Aksident i rëndë në rrugën Gjilan – Prishtinë

Numri i aksidenteve në vendin tonë vazhdon të jetë shqetësues. Si pasojë e pakujdesisë, dy vetura janë përplasur pasditen e sotmë në rrugën Gjilan – Prishtinë, transmeton Indeksonline. Veç dëmeve materiale, fatmirësisht nuk raportohet për të lënduar. Indeksonline sjellë pamje nga vendi i ngjarjes, derisa policia po merret dhe po...
Lajme

Ky është personi që e propozoi Ramush Haradinajn për president

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Tahiri ka zbuluar detaje lidhur me atë se si ka shkuar deri te propozimi i Ramush Haradinajt kandidat për president. Tahiri ka thënë në T7 se ishte nënkryetari i partisë, Ahmet Isufi ai që e ka dhënë propozimin për Haradinajn në takimin e Këshillit Drejtues të...
1 2 3 169
Page 1 of 169