archiveKorrik 2020

Lajme

Korriku i zi në Kosovë: COVID-19 ua mori jetën 173 personave

Vetëm gjatë muajit korrik kanë vdekur gjithsej 173 persona nga COVID-19 në Kosovë, raporton Gazeta Express. Nga të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, me datë 1 korrik kanë qenë të konfirmuar 54 raste të vdekjes. Kurse sot më 31 korrik nga rezultatet e fundit të IKSHPK-së janë...
Lajme

Vdes edhe një person në Kamenicë nga Covid-19

Pas 15 vdekjeve që u raportuan sot nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike edhe një vdekje u shënua në Kamenicë. 77 vjeçari ishte i shtruar në Spitalin e Përgjithshëm të Gjilanit dhe kishte sëmundje të tjera shoqëruese. “Pas orës 15:00 sot ka ndërruar jetë edhe një person që ka pasur...
Lajme

Mot i lig përfshin disa komuna të Kosovës

Moti i lig ka përfshirë pasditen e sotme disa komuna të Kosovës. Erëra të forta, shi e breshër është duke rënë në lokalitete të vendit si në Ferizaj, Hanin e Elezit etj. Sipas disa fotove të bëra në Ferizaj, erërat e forta kanë demtuar edhe drunjët./Objektiv/...
Shëndeti

Kjo video në gjuhën shqipe tregon se si bëhet testi i COVID-19

Në dhjetor 2019, autoritetet kineze njoftuan botën se një virus po shpërndahej në komunitetet e tyre. Në muajt në vijim, ky virus u shpërnda në shtetet tjera me dyfishim të rasteve brenda ditëve, njofton Korrespodenti. COVID – 19 është sëmundje e shkaktuar nga SARS – CoV-2, nga familja koronavirusve, fillimisht...
Lajme

Deputeti i AAK’së krahason Lajcakun me Ban Ki Moonin

Deputeti i AAK-së, Gazmend Syla, ka krahasuar emisarin e BE-së për dialogun Kosovë – Serbi me ish-Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon. Ban Ki Moon kishte propozuar 6 pika për Kosovën dikur, ndërsa tashmë edhe Lajçak ka ardhur me “plan 9-pikësh”: Kjo ka bërë që Syla të reagojë...
Lajme

IKShPK apelon që këto sektore t’i respektojnë masat në mënyrë strikte

Instituti Kombëtar i Shëndetit Pulbik ka apeluar që sektori i gastronomisë t’i respekojë strikt masat e reja kundër COVID-19. Na apelin e IKSHPK-së kërkohet që kafeteritë dhe bizneset në mënyrë strikte të respektojnë distancën fizike, përdorimin e maskave, dezinfektimin dhe ajrosjen e lokaleve, për të pamundësuar përhapjen eventuale të infeksionit...
Lajme

ALARMANTE, vetëm në dy ditë numer i madh i viktimave me Covid-19

Dy ditët e fundit në Kosovë 31 persona kanë vdekur si pasojë e koronavirusit, raporton Gazeta Express. Kjo është bërë e ditur në shifrat e përditshme që publikon Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik. Gjatë ditës së djeshme IKSHPK’ja ka bërë të ditur se nga 480 testime, 258 kanë rezultuar pozitiv,...
Lajme

Hong Kongu merr një vendim të ri për shkak të pandemisë

Qeveria e Hong Kongut i shtyu zgjedhjet parlamentare të shtatorit për një vit, duke thënë se një gjë e tillë është e nevojshme për shkak të situatës së krijuar me koronavirus. Hong Kongu aktualisht po përjeton rritje të numrit të rasteve me koronavirus, ndërsa të premten raportoi 121 raste të...
Lajme

Këto janë komunat ku janë konfirmuar rastet e reja me COVID 19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka njoftuar se në 24 orëshin e fundit janë konfirmuar 226 raste të reja me COVID 19, raporton Gazeta Express. IKSHKP ka treguar edhe komunat ku janë shënuar rastet e reja me koronavirus. Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 82 raste, komuna Podujevë...
Lajme

Situata me Covid-19 gjithnjë e më e rënduar, vdesin 15 persona

15 persona kanë humbur jetën si pasojë e infektimit me koronavirus në Kosovë. Lajmin e ka konfirmuar Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik përmes një postimi në Facebook. “Numri total i rasteve pozitive është 8.330 raste nga 36.509 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 227 raste të vdekjes të...
Lajme

226 raste me Covid-19, janë nga këto Komuna

115 TË SHËRUAR DHE 226 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 459 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 226 raste pozitive. Numri total i...
1 2 3 4 5 184
Page 3 of 184