archive28 Korrik, 2020 - 15:52

Op/Ed

Pas Bajramit, do të hapen Portat e Ferrit

Unë besoj që në parim e keqja nuk njeh fund. Situata është shumë e keqe, por gjithashtu mund të bëhet shumë më keq. Si mund të bëhet më keq sesa tash? Nëse për Festën e Kurban Bajramit, që e kemi para vetes, qytetarët vendosin të qarkullojnë prej një dere në...
Lajme

Novosti: Tri shtete të gatshme të tërheqin njohjen e Kosovës

E përditshmja serbe “Novosti” raporton se tri shtete janë të gatshme ta anulojnë vendimin e tyre për njohjen e Kosovës. Serbia aktualisht ka paralajmërime për së paku tri shtete që janë të gatshme të konsiderojnë vendimet e tyre për tërheqjen e njohjes së Kosovës, shkruan e përditshmja serbe “Novosti”, transmeton...
Biznes

250 euro për secilin qytetarë në Kosovë?

450 milionë euro është shuma që do t’i kushtonte buxhetit të Kosovës, në rast se ndahen nga 250 euro për secilin qytetarë, për ta tejkaluar krizën ekonomike në kohë pandemie. Këtë ide e ka dhënë një vullnetar në luftën ndaj Covid-19, Shenoll Muharremi. Sipas tij, shteti nuk ka kapacitete që...
Lajme

Prifti grek Evangelos Papanikolau bënë deklarata rrënqethëse / Po të mos ishin turqit që do e mbronin Aja Sofian, ajo sot do të kishte rënë

Në Greqi ditët e fundit ka patur shumë kundërshtime rreth konvertimit të Aja Sofias,por mesa duket kleriku Grek,një zë i njohur në Greqi i quajturu “Evangelos Papanikolau” i vuri kapakun të gjitha zërave që ishin kundër xhamisë së Aja Sofias. Ai tha turqit e kanë mbrojtur ‘Aja Sofian’ transmeton Albanian...
Lajme

A u rrahën deputetët e LDK-së me ata të LVV-së në Kuvend?

Një incident ka ndodhur pas mbledhjes së Komisionit për Punë të Jashtme, raporton Gazeta Express. Disa burime kanë bërë të ditur se pas kësaj mbledhjeje, deputeti i LVV-së, Gazmend Gjyshinca, është përfshirë në një përplasje me deputetët e LDK-së Arben Gashi dhe Kujtim Shala. Paraprakisht Shala dhe Gjyshinca kishin pasur...
Lajme

Shkon në 192 numri i vdekjeve nga COVID-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 401 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 239 raste pozitive. Numri total i rasteve pozitive është 7.652 raste nga 35.121 persona...
Lajme

Vjen lajmi i fundit për Rishikimin e Buxhetit, i cili parasheh pagesat nga 170 euro për punëtorët

Komisioni për Integrime Evropiane, sot, ka mbajtur një mbledhje virtuale, ku ka shqyrtuar rishikimin e buxhetit dhe ky komision e ka përkrahur projektligjin në fjalë, me amendamentet e propozuara nga komisioni funksional. “Pas diskutimeve, komisioni njëzëri përkrahu projektligjin, me amendamentet e propozuara nga komisioni funksional”, është thënë në komunikatën e...
1 2 3 4 5 6 7
Page 4 of 7