archive28 Korrik, 2020 - 21:29

Lajme

Qeveria miratoi masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19

Qeveria e Kosovës miratoi sonte vendimin për ndërmarrjen e masave, me qëllim të parandalimit të përhapjes dhe kontrollit të infeksionit COVID-19. Vendimi u mor pas rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, me kërkesë të Ministrisës së Shëndetësisë si rrjedhojë e rritjes së numrit të qytetarëve, të cilët kanë rezultuar...
Lajme

Valbon Krasniqi nuk e përjashton mundësinë e mbylljes totale

Drejtor i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi pohoi se situata e pandemisë së COVID-19 është tepër shqetësuese. Ai nënvizoi për Euronews Albania se rritja e shifrave dhe kërkesa e pacientëve për ndihmë shëndetësore ka shtuar më tej presionin tek strukturat shëndetësore. Doktor Krasniqi tha...
Interesante

Pesë gra dënohen me burg, shkak videot në Tik Tok

Një gjykatë egjiptiane ka dënuar pesë gra me dy vjet burg me akuzën e shkeljes së moralit publik përmes rrjeteve sociale. Vendimi i së hënës kundër Haneen Hossam, Mowada al-Adham dhe tre të tjerëve erdhi pasi ato postuan pamjet në aplikacionin TikTok, transmeton rtv21.tv. “Gjykata ekonomike e Kajros dënoi Hossam,...
Lajme

Vdes veprimtari i njohur Fazli Syla

Fazli Syla, studiues i folklorit, një prej dokumentuesve të rrallë të vargut popullor shqiptar, veprimtar shumëvjeçar i arsimit e i kulturës vdiq të martën. Ai ishte 85 vjeç. Syla u lind në Istog në vitin 1935. Kreu studimet e larta për gjuhë dhe letërsi shqipe në Shkup më 1960, kurse...
Lajme

Aksident i rëndë në Prishtinë, vdes një person

Një aksident trafiku ka ndodhur pak më parë në fshatin Makovc të komunës së Prishtinës. Aksidenti është shkaktuar në mes një veture dhe një kamioni. Ndërsa, IndeksOnline mëson se një person ka humbur jetën si pasojë e përplas. Shikoni videon më poshtë: https://youtu.be/dOfDCLF8ilE...
Lajme

Anesteziologët ikin nga QKUK’ja

Tre anesteziologë e kanë lëshuar punën të hënën në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Këtë e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Nehat Baftiu, drejtor i Klinikës së Anesteziologjisë dhe Mjekimit Intensiv. Ai tha se rritja e numrit të të sëmurëve me COVID-19 (sëmundja që e shkakton coronavirusi),...
Lajme

Kujtim Shala: Pamjet e kamerave do të tregojnë se nuk e prekëm me dorë Gjyshincen, po gënjen publikisht

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Kujtim Shala, njëherit deputet i Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka folur ekskluzivisht për Klan Kosovën rreth raportimeve për incidentin ndaj Vetëvendosjes. Ai pretendimet për përplasje me Vetëvendosjen i ka quajtur gënjeshtra publike, dhe sipas tij ka pamje të cilat e dëshmojnë të vërtetën, njofton Klan...
1 2 3 4 7
Page 2 of 7