archive28 Korrik, 2020 - 23:17

Lajme

Ahmeti vjen me njoftim me rëndësi për qytetarët e Prishtinës

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti deklaroi sonte se çerdhet pritet të rihapen pas Bajramit, por me kushte të caktuara. Ai e bëri njoftimin pasi Qeveria e Kosovës vendosi që përgjegjësinë për hapjen e çerdheve të ja lënë komunave. “Komuna e Prishtinës synon hapjen e tyre por me kushte...
Lajme

Informacionin zyrtar nga BIK’u, se a do të falet Kurban Bajrami apo jo!

Bashkësia Islame e Kosovës po përgaditet për faljen e Kurban Bajramit nëpër xhamia. Kjo pasi ditë më parë ata kanë marrë ‘aminin e shtetit’, njofton Klan Kosova. Veçse kërkohet nga xhemati t’i respektojnë disa masa strikte që të mos përhapet virusi korona. Shikoni kronikën e më poshtme: https://youtu.be/9UO_htdmBhU...
Lajme

Drejtoresha e Endokrinologjisë: S’ka me ju ra në mend ekonomia e as kafiqat! Keni me lyp karantinën!

Drejtoresha e Endokrinologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Venera Berisha-Muharremi, u është drejtuar qytetarëve duke iu thënë se kur të mbesin që të trajtohen nëpër oborre të spitaleve pa mjekë e infermierë, nuk do të iu bie ndërmend për ekonomi e kafene. Thotë se atëherë do ta kërkojnë vetë...
Lajme

Studimi i ri tregon se mund të ekzistojnë 6 tipe të CoViD-19

CoViD-19 mund të mos jetë vetëm një sëmundje, por 6 tipe të ndryshme, sipas një studimi të ri britanez. Çdo tip dallon nga tjetri për nga serioziteti dhe nevoja për mbështetje respiratore gjatë hospitalizimit, shtoi hulumtimi. Kollitja, temperatura e lartë dhe humbja e ndjeshmërisë së aromave janë simptomat e zakonshme...
Lajme

Qeveria merr vendimin, ndalohen të gjitha veprimtaritë fetare

Në prag të Festës së Kurban Bajramit, besimtarët myslimanë nuk do të mund të therin kafshë në shtëpitë e tyre. Kjo pasi që Qeveria e Kosovës, ndër masat e marrë për parandalimin e Covid-19 ka ndaluar edhe therjen e kafshëve në çfarëdo mjedisi të hapur apo të mbyllur. Po ashtu...
Lajme

‘Shpërthen ‘Milaim Zeka: Fitore Pacolli është kullosja e rrugaçërisë të sektit fetar që quhet Vetëvendosje

Analisti, Milaim Zeka, është përfshirë në debatin e krijuar rreth pretendimeve se mes deputetëve të Lidhjes Demokratike dhe Vetëvendosjes se pati përplasje fizike, transmeton Gazeta Metrto. Zeka shprehet se Vetëvendosje ka inskenuar rastin meqë sipas tij s’munden të jetojnë pa provokime e sharje. Ai madje e ka quajtur Fitore Pacollin...
Lajme

Masat e reja të Qeverisë ndalojnë faljen e Kurban Bajramit

Me qellim të parandalimit të përhapjes së koronavirusit, Qeveria mori vendim që ta miratojë propozim-vendimin për masat e reja antiCOVID-19. Në mesin e pikave të këtij dokumenti është edhe ajo sa i përket tubimeve për ceremonitë fetare, në të cilën thuhet: “Ndalohet pjesëmarrja fizike e qytetarëve në të gjitha ceremonitë...
1 2 3 7
Page 1 of 7