archive25 Korrik, 2020 - 21:08

Op/Ed

Ja pse dështojnë kombet

Shkruan: Atdhe Gjoci Qyteti i Nogales është i ndarë në dysh nga një gardh. Nëse qëndroni afër tij dhe shikoni kah veriu, ju do ta shihni Nagoles në Arizona që ndodhet në çarkun e Santa Cruz-it. Të ardhurat e një ekonomie familjare janë 30 000 dollarë në vit. Jeta në...
Shëndeti

Del në shitje maska inteligjente anti-COVID në 8 gjuhë

Një maskë e sigurt kundër koronavirusit, e pajisur me një pajisje start-up, e specializuar në robotikë, e cila dialogun me smartphone dhe lejon përkthimin në tetë gjuhë të fjalëve që shqiptohen. Projekti i Donut Robotics, i quajtur C-Face, është përkufizuar si maska e parë inteligjente në botë, e cila ishte...
Lajme

Musliu i reagon Hotit, ja çka i thotë për policinë dhe inspektorët

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hotit, lidhur me mosangazhimin e Inspektoratit dhe Policisë në respektimin e masave anti-COVID. Musliu thotë se kjo deklaratë e kryeministrit është e papranueshme dhe e padrejtë. Sipas saj, Inspektorati dhe Policia duhet të...
ShowBiz

Adrola dhe Capitali filmohen në momente romantike si në filma

Para disa ditësh, në rrjet qarkulluan lajme se reperi Capital T dhe modelja Adrola Dushi janë në një lidhje. Capitali publikoi një foto pranë modeles në Instagram, duke e shoqëruar me një zemër dhe kjo nxiti aludime të shumta. Vetëm para pak minutash, reperi ka publikuar këngën e tij të...
BiznesLajme

Mësohet se kur do të votohet rishikimi i buxhetit

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti shpreson se gjatë javës së ardhshme, do të kalojë buxheti në lexim të dytë. Shefi i ekzekutivit theksoi se fondi për rimëkëmbje ekonomike është pjesë e buxhetit prej 385 milionë euro, ku sipas tij gjatë fillimit të finalizohet një gjë e tillë. “Ligji i buxhetit,...
Lajme

‘Së shpejti shqyrtohen masat ndaj lëvizjes së lirë’

Nga takimi i sotëm në mes të kryeministrit Hoti dhe Komitetit për koordinim dhe vlerësim të situatës emergjente me koronavirus, drejtori ekzekutiv i Asociacioni i Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, ka thënë se ditëve në vijim rishqyrtohet orari i lëvizjes, hapja e çerdheve dhe situata me gastronominë. Drejtori ekzekutiv i...
1 2 3 4 6
Page 2 of 6