archive16 Korrik, 2020 - 23:50

Shkencë

Fillon të shkrihet akulli që “sjell fundin e botës”!

Ekspertët e ndryshimeve klimatike paralajmërojnë se për shkak të ndryshimeve klimatike, ekziston mundësia që akullnaja Thwaites në pjesën perëndimore të Antarktidës, e konsideruar si më e rëndësishmja në botë, të shkaktojë me shkrirjen e saj rritjen e nivelit të ujërave ne dete me gjysmë metri. Dhe nuk mbaron me kaq:...
Lajme

Për çka u pyet presidenti Thaçi nga prokurorët në Hagë?

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përfunduar intervistimin nga ana e prokurorëve të Dhomave të Specializuara në Hagë pas katër ditësh. Mes tjerash, Thaçi deklaroi se gjatë intervistimit të tij katër ditor nuk është pyetur për akuza që kanë të bëjnë me të ashtuquajturën “shtëpinë e verdhë” apo trafikim organesh....
Lajme

Covid-19 i merr jetën edhe një myftiu

Kërçova në muajin e parë të pandemisë rezultoi e pa prekur nga Covid-19. Por tash Covid-19 ka marrë një hov edhe në këtë qytet, deri më tani janë 88 perona të prekur me Covid-19 nga ata 75 janë raste aktive. Koronavirusi në këtë qytet ka marrë 3 jetë njerëzish mes...
Lajme

Blerim Latifi ka dy fjalë për xhaminë që po ndërtohet në Prishtinë

Filozofi Blerim Latifi, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka komentuar xhaminë që do të fillojë të ndërtohet në qendër të Prishtinës. Latifi përshkroi letërnjoftimin e xhamisë së re në Prishtinë. Ai tha se arkitektura është osmane, mesazhi politik është neo-osman, kurse financues dhe pronar ideologjik është...
Lajme

Ky është zyrtari i Policisë së Kosovës që humbi jetë nga COVID-19

Para pak çastesh ka humbur betejën me koronavirusin, Ilir Gjoka, zyrtar policor nga ekipi reagues në Stacionin Policor në Gjakovë, raporton Gazeta Sinjali. Informacionin për Gazetën Sinjali e kanë konfirmuar burime të sigurta të Gazetës Sinjali brenda Klinikës Infektive në QKUK. Gjoka po luftonte me koronavirusin, por së fundmi iu...
Lajme

Vdes zyrtari policor nga Covid-19

Para pak çastesh ka humbur betejën me koronavirusin, Ilir Gjoka, zyrtar policor nga ekipi reagues në Stacionin Policor në Gjakovë, raporton Gazeta Sinjali. Informacionin për Gazetën Sinjali e kanë konfirmuar burime të sigurta të Gazetës Sinjali brenda Klinikës Infektive në QKUK. Gjoka po luftonte me koronavirusin, por së fundmi iu...
Lajme

Mësohet dita kur Presidenti Thaçi do kthehet në Kosovë

Presidenti Thaçi nesër do të rikthehet në Kosovë. Burime të Indeksonline bëjnë të ditur se Thaçi do të arrijë në Prishtinë ku pritet më pas të jap më shumë detaje nga deklaratat e tij në Hagë. Poashtu, Thaçi pritet që të tregojë vendimet e tij të ardhshme politike. “Unë nuk...
1 2 3 9
Page 1 of 9