archive11 Korrik, 2020 - 23:45

Lajme

Këto janë komunat që kanë më së shumti raste pozitive sonte

Instituti i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se gjatë ditës së sotme janë infektuar 203 persona me koronavirus. Rastet pozitive janë nga komuna e Prishtinës, Gjilanit, Ferizajt, Fushë Kosovës, Lipjanit, Podujevës, Vitisë, Mitrovicës, Drenasit, Kamenicës, Malishevës, Vushtrrisë, Skenderajt, Gjakovës, Shtimes, Pejës, Obiliqit, Rahovecit, Deçanit, Prizrenit dhe Shtërpcës. “Rastet pozitive janë nga:...
Lajme

Albin Kurti kapet ‘mat’ në aeroport, jo si gjithë të tjerët: Ja si duket teksa udhëton jashtë shteti!

Ish-kryeministri i Kosovës Albin Kurti, duket se po i respekton rregullat kundër Koronavirusit. Në një fotografi që po qarkullon në rrjetet sociale, ai shihet në aeroport, duke bartur maskë dhe duke respektuar distancën sociale, përcjell Bota sot. Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, jo rrallë është komentuar për jetën modeste që bën...
Op/Ed

Sektori privat buzë bankrotimit

Shkruan: Bekim Zabergja, Ekonomist Sektori privat shtylla më kryesore e zhvillimit të shtetit, përplot tre dekada nuk ka qenë në gjendje më të vështirë sesa në këta muaj të fundit të këtij viti si pasojë e pandemisë me Covid-19. Sektori privat si një ndër sektorët më të rëndësishëm të vendit,...
Lajme

Alarmante, ka persona kanë vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, 4 persona të prekur me Covid-19 kanë vdekur, duke çuar numrin e të vdekurve në 101. Gjithashtu, IKSHPK ka njoftuar se 205 persona tjerë kanë dalë pozitiv, nga ku janë testuar 419 mostra. Numri...
Lajme

Edhe sonte mbi 200 të infektuar me Covid-19

71 TË SHËRUAR DHE 203 RASTE ME COVID-19! Sot më 11 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 419 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 203 raste pozitive. Numri total i...
Biznes

Çfarë po ndodhë me çmimet në treg si pasoj e koronavirusit?

Kryeinspektori Lulzim Syla ka folur gjerësisht për gjendjen që ka shkaktuar COVID-19 në tregun e Kosovës. Ai në një intervistë për lajmi.net ka thënë se pandemia ka bërë që bizneset të manipulojnë me çmime në fillim, por tani thotë se është stabilizuar gjendja. Kryeinspektori ka bërë të ditur se më...
Lajme

Aksident në Prishtinë, goditen dy këmbësorë nga një automjet

Dy këmbësorë janë lënduar sot në rrugën”Bill Klinton” në Prishtinë. Këtë e bëri të ditur për klankosova.tv Bajram Krasniqi, zëdhënës për media në Policinë e Kosovës. “Sot, më 11.07.2020 rreth orës 20:05 në rrugën ‘Bill Klinton’ ka ndodhur një aksident komunikacioni rrugorë, një automjet në lëvizje ka goditur dy këmbësorë,...
Shëndeti

Si koronavirusi prek dhe dëmton trupin përtej mushkërive

Pas vetëm disa ditësh duke u kujdesur për pacientët me raste kritike të CoViD-19 në fillim të shpërthimit të pandemisë në New York, Dr. Aakriti Gupta kuptoi që kjo ishte shumë më shumë se vetëm një sëmundje respiratore. “Isha në frontin e luftës kundër pandemisë që në fillim. Vura re...
1 2 3 6
Page 1 of 6