archive8 Korrik, 2020 - 09:19

Lajme

Pse shtetet tjera nuk po i njohin testin për Covid-19 nga Kosova?

Ambasada e Kosovës në Gjermani, sot doli me njoftim se çdo qytetarë i cili udhëton nga Kosova për në Gjermani obligohet t’i nënshtrohet vetizolimit ose karantinimit 14 ditor edhe nëse ka test negativ nga organet shëndetësore në Kosovë. Pasi, siç thuhet në njoftimin e ambasadës “në Kosovë aktualisht nuk ka...
Lajme

Lloji i ri i COVID-19 më infektiv

Shkencëtarët kanë gjetur prova se COVID-19, sëmundja që e shkakton koronavirusi, shpërndahet edhe përmes ajrit si dhe një lloj i ri i virusit duket se është më infektiv se sa ai i pari që është identifikuar në Kinë. Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka kërkuar armëpushim në mes...
Lajme

Gjendet i vdekur në pyll një burrë nga Komuna e Drenasit

Policia e Kosovës njofton se dje në orët e hershme të mëngjesit një burrë nga Sankovci i Drenasit është gjetur pa shenja jete në një pyll rreth një kilometër larg shtëpisë së tij. “Në vendi e ngjarjes kanë dalë të gjitha njësitë përkatëse policore dhe ekipi i mjekësisë ligjore. Me...
Lajme

Qyteti i parë me mbi 1000 raste me COVID-19 në Kosovë

Prishtina është bërë qyteti i parë në vend që ka tejkaluar shifrën e mbi 1000 të infektuarve me sëmundjen COVID-19. Pas rasteve pozitive të 24 orëve të fundit, kryeqyteti tashmë numëron 1075 raste aktive, ndërsa ka edhe 9 vdekje. Qyteti i dytë me më së shumti të prekur është Vushtrria...
Lajme

Gjendet i vdekur në shtëpinë e tij një person në Gjilan

Është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij rreth orës 00:06, në Gjilan. Kjo është bërë e ditur përmes raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës, teksa bëhet e ditur se në vendin e ngjarjes kanë dalur të gjitha njësitë policore dhe ekipi mjekësor. Ndërsa, trupi i...
Lajme

Eskalon situata në Beograd, raportohet për të lënduar rëndë

Protestuesit, të cilët u mblodhën sonte para Shtëpisë së Asamblesë Kombëtare, depërtuan nëpër kordonin e policisë dhe hynë në sallën e parlamentit të Serbisë, shkruan Gazeta Metro. Përleshje e madhe ka ndodhur midis policisë dhe demonstruesve, ku bombola gazi nga policia e nga protuesit po gjuhen gur si kundërpërgjigje. Protestuesit...
Lajme

Kundër orës policore, protestuesit futen brenda Kuvendit të Serbisë

Protesta kundër futjes së shtetrrethimit nisi sonte rreth orës 20:00 dhe ishte kryesisht paqësore. Sidoqoftë, një grup demonstrues nxituan hapat. Njerëzit e mbledhur shtyheshin dhe spërkatnin me ujë. Sipas reporterëve të “Blic” nga vendi i ngjarjes, individët po hidhnin kanaçe dhe vezë në polici. Pas një trazimi të shkurtër, oficerët...
Lajme

Moti në Kosovë, ja kur kthehen temperaturat e larta

Masat e ajrit me presion të lartë të cilat kanë përfshirë vendin, do të vazhdojnë të jenë të qëndrueshme, duke kushtëzuar mot kryesisht me diell dhe të qetë. Vranësirat kalimtare pritet të ketë vetëm përgjatë relievit malor, ndërsa pjesa tjetër e territorit mbetet nën ndikimin e rrezeve të diellit. Temperaturat...
Lajme

Një tjetër deputet i prekur me Covid-19

Koronavirusi mund të ketë depërtuar thellë brenda Grupit Parlamentar të LDK’së. Pas shefit, Arben Gashit, nënkryetarit të Kuvendit, Kujtim Shalës e deputetit Haxhi Avdyli, Covid-19 ka prekur edhe deputetin Visar Hotin. Lajmin e ka bërë publik vet deputeti përmes llogarisë në Facebook Ai ka treguar se ka një javë që...
1 6 7 8
Page 8 of 8