archive5 Korrik, 2020 - 10:19

Lajme

Pas gjendjes alarmante me koronavirus, ISHKP ka një apel për qytetarët

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës edhe sot ka vazhduar me apel për respektimin e masave, ndërkohë, ka theksuar se inspektoratet sanitare të AUV dhe inspektoratet komunale, bashkë me shtabet komunale, duhet patjetër të zbatojnë ligjin për inspektoratin dhe ligjin për parandalimin e sëmundjeve ngjitëse duke u mbështetur në...
Lajme

Policia e Kosovës rrethon Klinikën Infektive të QKUK-së

Forca të shtuara të Policisë së Kosovës kanë zbarkuar në mëngjesin e së dielës në Klinikën Infektive të QKUK’së. Ende nuk dihet arsyeja e pranisë së Policisë në QKUK. Megjithatë, pacientë nga aty kanë treguar se numri i policëve është më i madh se san ë ditët e zakonshme në...
Lajme

Alarmi ndaj Covid-19, Qeveria e Kosovës mblidhet sot

Pas konfirmimit të 8 vdekjeve vetëm gjatë ditës së shtunë dhe shtimit të rasteve në ditët e fundit, kryeministri Avdullah Hoti, do të zhvillojë sot një takim me krerët e institucioneve shëndetësore në vend. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi nga Zyra e Kryeministrit, e cila ka njoftuar...
Lajme

IKSHPK me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët

IKSHPK ka apeluar te qytetarët, bizneset, gastronomia, që në mënyrë strikte të respektojnë distancën fizike, përdorimin e maskave, dezinfektimin dhe ajrosjen e lokaleve, duke pamundësuar përhapjen eventuale të infeksionit dhe shmangien e përhapjes në hapësirat e mbyllura. Njoftimi: Ne po shkojmë drejt një normaliteti të ri. Ky normalitet i ri...
Lajme

Të gjithë mjekët që kanë humbur betejën me CoVid-19

Prej muajsh bota po përballet me një vështirësi të madhe ku jeta e gjithësecilit është në rrezik të vazhdueshëm. Që pas nisjes në Kinë, virusi Covid-19 u shpërnda me shpejtësi në Europë e më pas në të gjithë botën duke i marrë jetën qindra mijëra personave. Deri në këto momente...
Lajme

Mësohet se si u njoftua OBSH’ja për shpërthimin e virusit Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetit u alarmua për krizën e koronavirusit nga zyra e saj në Kinë, dhe jo nga autoritetet lokale. Ky intstitucion shëndetësor është akuzuar nga presidenti amerikan Donald Trump për dështimin në sigurimin e informacionit të nevojshëm për të frenuar pandeminë dhe se po mbron Pekinin, akuza këto...
Lajme

Arrin në 1874 numri i të shëruarve nga koronavirusi në vend

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi se 178 raste kanë rezultuar pozitive me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit, teksa janë shëruar edhe 50 pacientë. “Sot më 05 korrik 2020, janë shëruar 50 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 1.874 raste, kurse raste...
Lajme

8 viktima nga koronavirusi: Në këtë qytet të Kosovës nuk ndalen dasmat

Edhe përkundër masave të vendosura si parandalim ndaj përhapjes së mëtutjeshme të pandemisë Covid-19, dhe gjendjes alarmante me shtim të rasteve si dhe të viktimave, ku vetëm brenda 24 orëve të fundit janë shënuar 8 viktima, dasmat në Kosovë kanë filluar të mbahen edhe në mënyrë ilegale, shkruan Gazeta Metro....
1 5 6 7 8
Page 7 of 8