archive5 Korrik, 2020 - 22:30

Lajme

“Kina kishte gjetur koronavirusin 7 vjet më parë”

Shkencëtarët kinezë gjetën fshehurazi një lloj virusi të ngjashëm me COVID-19 në një minierë të braktisur në vitin 2013, por e mbajtën sekret zbulimin, sipas një raporti të ri tronditës. Një hetim i gazetës britanike ‘Sunday Times’ pretendon se “lloji” më i afërt me koronavirusin u zbulua në një minierë...
Lajme

A është kolapsuar QKUK’ja nga rastet e COVID-19?

Mjeku i zemrës, Doktor basri Sjediu, mban pozitën e njeriut kryesor në sistemin shëndetësor kosovar. Kur InDoks shkoi për ta intervistuar ai ishte në një mbledhje me ekspertë për ku po diskutonin strategji konkrete për t’i rritur kapacitetet për të u përballur me pandeminë. “Sistemi shëndetësor është duke i menaxhuar...
Lajme

Analisti nga Amerika: Arben Vitia të kthehet në detyrë

Bleron Baraliu, analist politik, ka kërkuar aktivizimin e ish-kryeministrit Albin Kurti dhe Lëvizjes Vetëvendosje, në luftën kundër COVID-19. Ai ka thënë se ata duhet të kërkojnë shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme dhe të bëhen pjesë e zgjidhjes së krizës. Sipas Baraliut, Arben Vitia duhet të kthehet në postin e ministrit...
Lajme

Detaje për 16 rasatet e reja me koronavirus në Fushë Kosovë

Komuna e Fushë Kosovës ishte komuna e dytë me më së shumti raste aktive me koroanvirus gjatë ditës së djeshme sipas IKSHPK-së, me gjithsej 16. Zëdhënësi i kësaj komunë, Ali Topalli ka thënë për Gazetën Sinjali se 15 raste janë aktive gjatë ditës së djeshme, ndërsa një person është në...
Lajme

Covid-19 nuk fal askënd, ndërron jetë mjeku i dytë shqiptar

Ne jemi mësuar të listojmë vetëm të prekurit dhe viktimat e shqiptarëve brenda kufijve shtetërorë, por në fakt ka shumë e shumë bashkombas tanët, që e kanë pësuar nga virusi i friukshëm, që kur filloi pandemia botërore, afër mesit të marsit. Para pak ditësh, në Spitalin Infektiv u shënua edhe...
1 2 3 4 8
Page 2 of 8