archive5 Korrik, 2020 - 23:59

Lajme

Sonte vetëm 28 të shëruar nga Covid-19

Sonte Instituti Kombëtar i Shëndetësisë ka konfirmuar edhe për 152 raste të reja me Covid-19, derisa janë shëruar 28 të tjerë, shkruan Gazeta Insajderi. “Sot më 05 korrik 2020, janë shëruar 28 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 1.902 raste, kurse raste aktive...
Lajme

Çfarë po ndodhë kështu në pikën kufitare Shqipëri-Kosovë?

Kolona të gjata janë krijuar në pikëkalimin kufitar në Vërmicë gjatë natës së sotme. Kështu duket pika kufitare në Vërmicë në orët e mbrëmjes. Qytetarët të cilët duan të hynë nga Shqipëria në Kosovë, i duhet të presin radhë të gjata. Gjatë natës së sotme shumë kosovarë që kanë qenë...
Lajme

75 të vdekur nga virusi Covid-19 në Kosovë

nstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, njoftoi sonte se nga testimi i 324 mostrave të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, pozitiv me CoVID-19, rezultuan 152 raste. Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 57 raste, komuna e Prizrenit 16 raste, komuna e...
Lajme

Detaje të reja për gruan që kërceu nga ndërtesa në Prishtinë

Një grua e moshuar ka kërcyer nga ndërtesa sot në ora 19:20 minuta në Prishtinë. Nga QKUK-ja kanë thënë për Gazetën Sinjali se e njëjta është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe janë duke e përcjellë gjendjen e saj. “Ia kemi bërë CT-në, jemi duke e pritë rezultatin. E njëjtë...
Lajme

Raporti nga IKSHPK: 152 raste me Covid-19, janë nga këto Komuna

28 TË SHËRUAR DHE 152 RASTE ME COVID-19! Sot më 05 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 324 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 152 raste pozitive. Numri total...
Lajme

Prishtina nën ethe, 603 raste aktive me koronavirus

Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës Bujar Gashi thotë se deri më tani janë pesë viktima nga kjo komunë nga koronavirusi. Ai thotë se qytetarët duhet t’i përfillin masat për parandalimin e përhapjes së virusit. “Nga data 1 qershor e deri më tani kemi 760 raste për një periudhë...
Lajme

Vdes nga Covid-19 veteranja e arsimit

Ka vdekur sot veterania e arsimit Hajrie Rrecaj. E ndjera ishte e infektuar me Covid-19. Lajmin për Klan Kosova e ka konfirmuar bashkëshorti Naim Rrecaj. “Po, ka vdekur prej Covid-19. Ka qenë e shtrirë në Klinikën Infektive që nga data 28 qershor. Ajo ka përdorur barëra si shumë që përdorin...
Lajme

Bilanc shqetësues! Virusi kthehet frikshëm në Ballkan

Virusi është kthyer frikshëm në Ballkan. Ministria serbe e Shëndetësisë tha një ditë më parë se tetë persona kishin humbur jetën 24 orët e kaluara si pasojë e koronavirusit duke e çuar totalin në 306, ndërsa rastet e reja ishin 325. Shifrat në rritje që vijnë nga Serbia kanë bërë...
Shëndeti

Shkenctarët dalin me një lajm ‘shokues’ sa i përket Covid-19

Gazeta “The New York Times” shkruan se një grup prej 239 shkencëtarësh nga 32 vende të ndryshme do të botojnë në një revistë shkencore javën e ardhshme një letër të hapur drejtuar Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Shkencëtarët kërkojnë nga OBSH të ndryshojë rekomandimet për koronavirusin, në mënyrë që të...
1 2 3 8
Page 1 of 8