archive30 Qershor, 2020 - 21:20

Lajme

OBSH vjen me një paralajmërim për Shqipërinë

Organizata Botërore e Shëndetësisë në lidhje me shtimin e rasteve të COVID 19 në Shqipëri, ka kërkuar marrjen e masave të menjëhershme. Sipas OBSH, Shqipëria duhet të rrisë menjëherë numrin e testimeve dhe të izolojë rastet. “Nëse situate nuk vihet në kontroll, sistemi shëndetësor është në rrezik, e duhen masa...
Lajme

50 punëtorë shëndetësorë futen në vetizolim, ndryshon orari i QMF’ve

Në nëntë ka shkuar numri i punëtorëve shëndetësorë të Prishtinës që janë infektuar me virusin COVID-19. Prej tyre, shtatë janë infermierë, një mjek dhe një laborant. Katër mantelbardhët e fundit të infektuar janë infermierë të Qendrës së Mjekësisë Familjare numër 4 në “Kolovicë”. Brenda dy ditëve do të publikohen rezultatet...
Lajme

Sali Berisha tallet me vizitën e Ramës në Kosovë

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha është tallur me vizitën e kryeministrit shqiptar Edi Rama në Kosovë. Berisha, pretendon se Rama erdhi në Kosovë pa u ftuar nga askush, raporton arbresh.info. “Dje ne Prishtine. Kur shkon pa ftuar e gjen pa shtruar”, ishte mbishkrimi I tij sipër një fotografie të Ramës....
Lajme

Numer i madh i të prekurve me Covid-19 edhe në FSK

Ka shkuar në 2 mijë e 799 numri i personave të infektuar me koronavirus anembanë Kosovës. Mbrëmë u konfirmuan edhe 122 raste të reja, teksa në përgjithësi persona aktiv të infektuar me këtë virus janë 1 mijë e 244. Në mesin e personave të infektuar janë edhe disa pjesëtarë të...
Shëndeti

Rezultate pozitive për një vaksinë eksperimentale kundër COVID-19

Kompania amerikane biotech Inovio njoftoi sot rezultate paraprake, por inkurajuese, për projektin e saj të vaksinimit kundër koronavirusit, administruar tek 40 vullnetarë në SHBA. Sipas një komunikate të kompanisë, vaksina ka dhënë një përgjigje të sistemit imunitar tek 94% e pjesëmarrësve që kanë ndjekur provën klinike, të njohur si faza...
Lajme

Moti në dy ditët e ardhshme, temperaturat tejet të larta

Dy ditët e ardhshme do të vijojë situatë e ngjashme meteorologjike. Masat e nxehta të ajrit me origjinë afrikane vazhdojnë me të njëjtën ritëm, sa i përket fushave termike. Do të ketë orë të gjata me diell dhe erëra të lehta deri mesatare. Të enjten përpos temperaturave të ngjashme që...
1 2 3 4 5
Page 2 of 5