archive27 Qershor, 2020 - 23:35

Lajme

IKSHP ka një kërkesë pas rritjes së të infektuarve COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës (IKSHPK), ka bërë thirrje sonte të intensifikohet puna e institucioneve kompetente për mbikëqyrjen e zbatimit të rekomandimeve kundër përhapjes së virusit Covid-19. IKSHPK-ja, po ashtu u ka bërë thirrje qytetarëve, bizneseve, gastronomisë, që në mënyrë strikte të respektojnë distancën fizike, përdorimin e maskave,...
Lajme

Mbushet Durrësi me pushues

Mes pandemisë dhe temperaturave të larta, qindra qytetarë e turistë të ardhur nga Kosova janë dyndur drejt plazheve të Durrësit për t’i shpëtuar vapës përvëluese. Thonë se ndihen mirë me masat e ndërmarra nga operatorët turistikë për shkak të pandemisë së Covid-19, ndonëse shprehin shqetësim për mos respektimin e distancës...
Lajme

Shpërputhje e numrit të viktimave të raportuara nga COVID-19 në Kosovë

Ndonëse jo për herë të parë që prej fillimit të ballafaqimit me pandeminë, institucionet kompetente kanë dhënë sonte shifra të ndryshme të viktimave nga COVID-19 në Kosovë. Një natë më përpara, Instituti i Shëndetit Publik të Kosovës (IKSHPK) kishte raportuar shifrën prej 44 viktimave që prej fillimit të pandemisë, ndërsa...
Lajme

Prishtina përseri në ‘frontin’ e të infektuarve me Covid-19

Instituti i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se gjatë ditës së sotme kanë rezultuar 96 persona të infektuar me koronavirus. Të infektuarit vijnë nga komuna e Prishtinës, Prizrenit, Pejës, Rahovecit, Ferizaj, Suharekës, Mitrovicës, Gjakovës, Gjilanit, Vushtrrisë, Drenasit, Istogut, Fushë Kosovës, Podujevës, Skenderajt, dhe Vitisë. “Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës...
Lajme

Një puntor i kësaj kompanie infektohet me Covid-19

Kryeshefi ekzekutiv i KOSTT-it Ilir Shala, sot ka bërë të ditur se një person në KOSTT është infektuar me koronavirus, shkruan IndeksOnline. Ai ka kërkuar nga stafi që të i përmbahe kërkesave të IKSHPK-së për ruajtjen e shëndetit. Njoftimi: Te dashur bashkepunetore e kolege! Sot, kam pranuar informaten se ne...
Lajme

Raporti nga IKSHPK: 96 raste të reja, janë nga këto Komuna

87 TË SHËRUAR DHE 96 RASTE ME COVID-19! Sot më 27 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 207 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 96 raste pozitive. Numri total...
Lajme

Lajm i mirë, për katër ditë do hapet dritarja gjashtë mujore për të siguruar liberalizmin e vizave për Kosovëna

Drejtori Ekzekutiv i Institutit EPIK, Demush Shasha, ka bërë të ditur se gjatë ditës së djeshme 33 anëtarët e Parlamentit Evropian i kanë shkruar Kancelares gjermane, Angela Merkel, dhe ministrit të Brendshëm të Gjermanisë, Horst Seehofer, rreth liberalizimit të vizave për Kosovën. Shasha thekson se ky është shembull bashkëpunimi me...
Lajme

Vdes 13 vjeçarja në pishinë

Një vajzë e moshës 13 vjeçare ka humbur jetën sot në një pishinë. Ajo ishte dërguar në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Komoran, por atje kishte arritur pa shenja jete, njofton Insajderi. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, ka konfrimaur rastin për klankosova.tv se dhe tha se policia është...
1 2 3 4
Page 1 of 4