archive26 Qershor, 2020 - 19:23

Lajme

Kosova u zvogëlua për 13.500 banorë

Pavarësisht se në Kosovë më 2019 pati shtim natyror prej 15 mijë personash, vendi u tkurr për më shumë se 13 mijë banorë. Drejtori i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka thënë se Kosova u zvogëlua për 13500 banorë, për shkak të emigrimit të madh të popullatës. Më...
Interesante

Kësi maske mbrojtëse nuk do kishit munduar ta imagjinonit

Shumë maska, dorëza e mjete tjera mbrojtëse kundër COVID-19 – dhe njerëzit prapë rrezikojnë të kontraktojnë virusin, nëse ata aksidentalisht prekin ndonjërën nga pajisjet mbrojtëse të cilat mund të jenë të kontaminuara. Kështu që studiuesit po punojnë për të zhvilluar maska që mund të çaktivizojnë ose zmbrapsin coronavirus-et në mënyrë...
Lajme

Vjen reagimi ‘i papritur’ i Gjermanisë për Specialen

Qeveria federale e kancelares gjermane, Angela Merkel, mbështet plotësisht punën e Dhomave të Specializuara dhe thonë se një gjë të tillë e presin edhe nga Kosova. Ky është qëndrimi gjerman pas publikimit të lajmit se në Hagë ka aktakuzë ndaj Presidentit Thaçi. Gjithashtu, një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të...
Lajme

Vetëvendosje fajëson gjithë deputetët që e votuan Gjykatën Speciale

Lëvizja “Vetëvendosje” ka fajësuar gjithë deputetët që e votuan Gjykatën Speciale në Kuvendin e Kosovës. Përmes një shkrimi në Facebook, LVV konsideron se ata shqiptarë që kontribuojnë në normalizimin e Serbisë pa e njohur ajo Kosovën dhe pa dënuar krimet e luftës që ka bërë, njëkohësisht i kontribuojnë edhe gënjeshtrës...
1 2 3 4 6
Page 2 of 6