archive13 Qershor, 2020 - 23:35

Lajme

Covid-19 po përhapet, 477 raste aktive në Kosovë

Nga 8 shkurti deri më 13 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 18.247 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2. Prej tyre, pozitive kanë rezultuar 1.437 raste, ndërsa janë regjistruar 32 raste të vdekjes së pacientëve,...
Lajme

Moti për nesër në Kosovë

Nesër do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë pjesës së dytë vende – vende do të shoqërohen me reshje lokale të shiut. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12-14 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 25-28 gradë Celsius. Indeksi UV...
Lajme

Vendet ku rastet me COVID-19 janë në rritje

Të enjten, numri i të vdekurve në Itali ra në 53, një rënie e ngadaltë graduale pas një goditje të madhe në shkurt dhe mars. Dhe infeksionet aktuale kanë rënë përsëri në rreth 30,000. Veç kësaj, numri i personave që marrin kujdesin intensiv është 236. Siç vlerësohet më tej, Italia...
Lajme

“LDK-ja të kërkoj koalicion me Vetëvendosjen”

Zëdhënësi i PDK-së, Avni Bytyçi i ka reaguar koalicionit qeverisës për mos-votimin e marrëveshjeve ndërkombëtare nga ana e partisë së tij, dhe kritikat që pasuan më pas për këtë veprim. Me anë të një postimi në Facebook, Bytyçi ka thënë se për mbi gjashtë vite, LDK-ja dhe partitë tjera nuk...
Lajme

Të shtëna me armë zjarri në qendër të Podujevës

Në qendër të Podujevës janë dërgjuar disa të shtëna me armë zjarri rreth orës 17:00 të shtunën. IndeksOnline mëson nga burimet se krismat e armës u dëgjuan mbrapa ndërtesave të malësisë. Po ashtu, mësohet se Policia e Kosovës tanimë gjendet në vendin e ngjarjes. Ndërsa, ende nuk ka të arrestuar...
Lajme

Sot 7 të shëruar nga Coronavirus, 6 janë nga kjo Komunë

Gjatë ditës së sotme janë shëruar gjashtë persona me koronavirus në Komunën e Ferizajt. Siç kanë bërë të ditur kjo komunë se nga rezultatet e marra kanë rezultuar edhe 6 ferizajas të shëruar që çon në 123 numrin e të shëruarve duke mbetur edhe 9 raste aktive. Njoftim i plotë:...
Lajme

Inspekcioni në Prishtinë në aksion pas numrit të madh me Covid-19

Numri i madh i të infektuarve me koronavirus në kryeqytetin e Kosovës ka ndikuar që inspekcioni të kontrollojë mbajtjen e distancës në fushën e gastronomisë. Një aksion i gjerë i Inspekcionit në Prishtinë është duke u mbajtur sonte, shkruan IndeksOnline. Këtë e ka bërë të ditur, drejtori i Inspekcionit në...
Lajme

Rritja e numrit me Covid-19, IKSHPK ka një rekomandim për MSH

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, duke parë shtimin e rasteve me Covid-19 në shumë institucione private dhe shtetërore, ka rekomanduar Ministrinë e Shëndetësisë që të mbyllen sektorët ku ka raste pozitive dhe të gjitha rastet pozitive dhe kontaktet e tyre të mbahen në vetëizolim dhe bartja e maskave është obligative....
1 2 3 5
Page 1 of 5