archive12 Qershor, 2020 - 23:52

Shëndeti

Vaksina kundër Covid-19 ka treguar rezultate premtuese në testet ndaj minjve

Një vaksinë e zhvilluar nga hulumtuesit në Danimarkë kundër koronavirusit të ri (COVID-19) ka treguar rezultate premtuese në testet ndaj minjve, njoftuan zyrtarët, transmeton Anadolu Agency (AA). Një ekip hulumtuesish nga Departamenti i Imunologjisë dhe Mikrobiologjisë të Universitetit të Kopenhagës “kanë arritur një moment të rëndësishëm”, tha universiteti në një...
Lajme

Alarmohen institucionet në vend: Paralajmërohet rikthimi i masave kufizuese

Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se situata me koronavirus në vendin tonë është alarmante. Ai ka paralajmëruar se do të rikthehen masat kufizuese që kanë qenë më herët nëse qytetarët nuk i zbatojnë rekomandimet e ekspertëve shëndetësorë, njofton Klan Kosova. “Është bërë punë kolosale nga ekspertët dhe profesionistët shëndetësorë dhe...
Lajme

Astrit Gashi paralajmëron padi për shpifje ndaj Glauk Konjufcës

Themeluesi i “Gazeta Blic”, Astrit Gashi i ka reaguar nënkryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca pas akuzave të tij në drejtim të këtij mediumi. Gashi ka paralajmëruar padi për shpifje ndaj Konjufcës, pas akuzave të tij lidhur me financimin e Gazeta Blic. Gashi në reagimin e tij shkruan se Konjufca...
Lajme

Tërmkolli: Albini për pushtet edhe “vret”, madje “vret” në masë

Anëtarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Melihate Tërmkolli, ka komentuar tubimin e sotëm të Lëvizjes Vetëvendosje në sheshin “Skënderbeu”, në Prishtinë. Tërmkolli e ka vlerësuar si shumë të rrezikshëm grumbullimin e simpatizantëve të VV’së në kryeqytet, në kohën e pandemisë Covid-19. “Rr’noftë partia! Me sa po shihet nga tubimi i...
Shëndeti

Çfarë thonë ekspertët gjermanë për përdorimin e maskave?

Maska mund të zvogëlojë shkallën e rritjes së infeksioneve të coronavirusit me 40%, sipas studiuesve që studiuan përvojën e vendeve në Gjermani që promovuan përdorimin e tyre. Siç shkruan Bloomberg, përcjell Telegrafi, pasi qyteti Jena u bë një përdorues i hershëm i maskave në transportin publik dhe dyqanet më 6...
Lajme

Moti për dy ditët e ardhshme

Në fundjavë më ngrohtë, të shtunën vransira dhe diell. Nga e diela sërish me reshje lokale shiu dhe bubullima. Ditën e shtunë fusha të presionit më të rritur nga Mesdheu parashihet të sjellin situatë pak më stabile sinoptike, me mundësi më të vogla për të reshura, edhe pse gjatë ditës...
Lajme

Dikur ishte vatër e Covid-19, sot të gjitha testet dolën negative

Të gjitha analizat e testeve të kryera për pacientë të Komunës së Malishevës, për COVID-19, kanë dalë negative, duke vazhduar të ruhet stabiliteti sa i përket pandemisë. Rezultatet negative të testeve janë konfirmuar në rrugë zyrtare të komunikimit të rregullt në mes Komunës së Malishevës dhe Institutit Kombëtar të Shëndetësisë...
1 2 3 6
Page 1 of 6