archive9 Qershor, 2020 - 21:49

Lajme

OBSH jep një lajm të mirë për të infektuarit asimptomatikë

Atë që studiues italianë e pohonin prej disa kohësh, OBSH-ja tashmë e zyrtarizon: gjasat që asimptomatikët, pra personat që duken dhe ndihen të shëndetshëm, të infektojnë të tjerët me koronavirus, janë shumë të vogla. “Duket se është mjaft e rrallë që një person asimptomatik ta transmetojë më tej sëmundjen”, tha...
Lajme

Erdogan: Shkencëtarët turq me sukses prodhojnë ilaçin Favipiravir për trajtimin e COVID-19

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se shkencëtarët turq me sukses po prodhojnë ilaçin Favipiravir që përdoret për trajtimin e virusit COVID-19, transmeton Korrespodenti. Siç raporton Anadolu Agency, Erdogan ka deklaruar se pas përfundimit të procesit të regjistrimit, ilaqi Favipiravir do të jetë i disponueshëm për pacientët. Në medait...
Biznes

Këto janë profesionet më të paguara në Kosovë

Kosova është një nga vendet më të varfëra në Evropë, pasi një e treta e popullsisë është e papunë. Por, në të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës, rreth profesioneve më të paguara, shihet se të merresh me energji është më fitimprurëse sesa të merresh me hoteleri dhe gastronomi....
Lajme

Nëntë masat e kryeministrit Hoti për rimëkëmjen ekonomike

Kryeministri Avdullah Hoti prezantoi sot 9 masat që ka paraparë në kuadër të Pakos për Rimëkëmbje Ekonomike. Këto masa, të miratuara në Qeveri si pjesë e programit qeverisës, u diskutuan në takimin e sotëm mes kreut të Qeverisë me përfaqësuesit e Asociacioneve të Bizneseve, përfaqësuesit e BQK-së dhe të Asociacionit...
1 2 3 4 5
Page 2 of 5