archive5 Qershor, 2020 - 14:13

Lajme

Ministrja e Jashtme kritikon Glauk Konjufcën që nuk shkoi për t’ia dorëzuar detyrën

Asnjë nga ministrat e ish’qeverisë Kurti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje nuk ia ka dorëzuar detyrën ministrave të kësaj qeverie, raporton Gazeta Express. Madje, kështu ka vepruar edhe ish’kryeministri Albin Kurti që nuk ia dorëzoi dje detyrën kryeministrit Avdullah Hoti. Për këtë çështje, në mbledhjen e dytë të qeverisë ka...
Lajme

Qeveria ndan 25 mijë euro për familjen e Agon Musliut

Qeveria e Kosovës ka ndarë sot 25 mijë euro për familjen e Agon Musliut, 26 vjecarit nga Komuna e Gjilanit që vdiq në rrethana tragjike gjatë kohës sa po qëndronte në karantinë në konvikte, raporton Gazeta Express. Ky vendim u votua nga të gjithë ministrat, derisa u propozua nga Ministrja...
Lajme

Arelena Shala, kosovarja e parë që diplomoi në Akademinë Ushtarake në SHBA

Arelena Shala nga Prizreni është kosovarja e parë që u diplomua në Akademinë Ushtarake të Shteteve të Bashkuara. Shala edhe në vitin e kaluar kishte arritur sukses në Amerikë, transmeton IndeksOnline. Kadetja Shala ishte përzgjedhur rreshtere majore në Akademinë Ushtarake më prestigjioze “West Point” në SHBA. Arelena aspiron të fillojë...
Lajme

Zvicra merr edhe këtë vendim për lehtësimin nga Covid-19

14,9 miliardë CHF (15.5 miliardë dollarë) më shumë është pajtuar nga parlamenti për të përballuar pandeminë e koronavirusit. Pjesa më e madhe e saj do të shkojë drejt sigurimit të papunësisë, e cila financon kompensimin në punë me kohë të shkurtër. Me paketën e re të kreditit të miratuar në...
Lajme

Këta punëtorë paguhen nga Pakoja Emergjente këtë muaj

Punëtorët e bizneseve veprimtaria e të cilave është ndikuar nga masat kufizuese ndaj COVID-19 këtë muaj pritet t’i marrin pagat e dyta nga Pakoja Emergjente. Masa 3 e kësaj pakoje parashikon që punëtorët e këtyre bizneseve të ndihmohen me nga 170 euro për dy muaj. Sipas Ministrisë së Financave dhe...
1 2 3 4 5
Page 3 of 5