archive4 Qershor, 2020 - 10:58

Lajme

Kelmendi me një urim të veçant për Hotin

Kryetari i Partisë Fjala, Gëzim Kelmendi ka uruar Avdullah Hotin për postin e kryeministrit të ri të Kosovës. Ai thotë se për dallim nga urimi që i bëri Kurtit, do ta “diskriminoj” Hotin, pasi thotë se ky i fundit beson në Zotin dhe njëshmërinë e tij, shkruan Reporteri.net. Postimi Kelmendit:...
Lajme

Vizita e parë e Hotit si kryeministër te varri i Rugovës

Në orët e para të mëngjesit, Avdullah Hoti e ka pranuar zyrtarisht detyrën e kryeministrit. Vetëm pak minuta pasi e ka pranuar detyrën, Hoti do udhëhoqi mbledhjen ceremoniale të Qeverisë së re të Kosovës. Në ndërkohë që vizita e parë e Avdullah Hotit si shef i ekzekutivit do të jetë...
Lajme

Mustafa i ashpër me Vjosa Osmanin, ja si e quan

I pari i LDK’së Isa Mustafa e ka qujatur Vjosa Osmanin dhe veprimet e saj të papërgjegjshme, pasi ajo nuk pranoi të drejtojë seancën ku u votuar Avdullah Hoti për kryeministër, shkruan Gazeta Metro. Mustafa, ka folur edhe për Albin Kurtin duke thënë se bojkotimi të dyve, Osmanit dhe Kurti...
Lajme

Hoti flet nga qeveria: Do t’i forcojmë miqësitë me Amerikën dhe vendet partnere

Kryeministri Avdullah Hoti në mbledhjen e parë të Qeverisë, ka thënë se prioritet gjatë qeverisjes së tij do të jetë lufta me pandeminë, rimëkëmbja ekonomike dhe fuqizimi i miqësive me partnerët ndërkombëtar, raporton Express. Në fillim të mbledhjes, ai ka falenderuar punëtorët shëndetësorë për profesionalizimin e treguar në menaxhimin e situatës,...
Lajme

​Kadri Veseli tregon se nga mbanë anë tani PDK’ja

Deputetët e Kuvendit të Kosovë zgjodhën sot Qeverinë e re në krye me kryeministrin Avdullah Hoti, pro saj votuan partitë e koalicionit AAK, Nisma-AKR dhe minoritetet, por kundër doli PDK’ja duke votuar e VV’ja duke mos marrë fare pjesë në seancë. Nga ana tjetër Partia Demokratike e Kosovës ka bërë...
Lajme

Mbyllen xhamitë në vendet e prekura me CoVID-19 në Vushtrri

Komuna e Vushtrrisë bashkë me Këshillin e Bashkësisë Islame, ka vendosur mbrëmë që të mbyllë xhamitë dhe të vazhdojë mësimin online për klasët e nënta, në lokalitetet me persona të prekur me CoVID-19. Kështu njoftoi Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, i cili tha se dje janë shëruar 3...
Lajme

Vuçiq: Reciprociteti ia humb Serbisë 1 milion euro në ditë

Masat e fundit të vendosura nga Qeveria e tashmë ish-kryeministrit Albin Kurti i shkaktojnë një milion euro humbje në ditë Serbisë. Kështu ka thënë presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke shtuar se “kjo që ata bëjnë është çmenduri”. “Nuk e kuptoj si e paramendojnë ata jetën në shekullin 21 kur...
Lajme

Serbia ngrihet në këmbë kundër ekipit të “Gjurmë Shqiptare”, pas dokumentarit “Mashtrimi serb me historinë shqiptare”

Emisioni hulumtues “Gjurmë Shqiptare”, ka realizuar dokumentarin e titulluar “Mashtrimi serb me objektet e kultit të krishterë në Kosovë”. Ky dokumentar i realizuar nga gazetari Marin Mema dhe historiani Florent Hasani, e ka ngritur shtetin serb në këmbë. Reagime të shumta, kanë ardhur nga Serbia, si nga politikanë, historianë, gazetarë...
1 4 5 6 7
Page 6 of 7