archive3 Qershor, 2020 - 13:50

Lajme

Presidenti Thaçi uron formimin e Qeverisë Hoti

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar pas votimit të qeverisë së re në krye me Avdullah Hotin, raporton Gazeta Express. Përmes Facebook’ut, i pari i shtetit ka përgëzuar deputetët për votimin e Qeverisë, duke thënë se kjo është një ditë e rëndësishme për demokracinë dhe qytetarët e Kosovës. “Qeverisë...
Lajme

Ky është deputeti i LDK’së që nuk e dha votën për Avdullah Hotin

Deputeti i LDK’së, Fatmir Rexhepi ka abstenuar në votimin e sotëm të qeverisë që do të udhëhiqet nga Avdullah Hoti, raporton Gazeta Express. Në votim morën pjesë 86 deputetë, 61 deputetë votuan pro, 24 kundër dhe 1 abstenim nga deputeti nga Gjilani i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Fatmir Rexhepi. Kabineti...
Lajme

Avdullah Hoti Kryeministër i ri, 61 deputetë japin votën pro

Me 61 vota pro, 24 vota kundër dhe 1 abstenim, në Kuvendin e Kosovës është votuar Qeveria e koalicionit LDK-AAK-Nisma-minoritetet, me kryeministër Avdullah Hotin. Hoti e ka prezantuar kabinetin e tij qeveritar, me gjithsej katër zëvendëskryeministra dhe 18 ministra. Hotit iu hap rruga për formimin e Qeverisë pas aktgjykimit të...
Lajme

Tensionohet situata, protestuesit tentojnë të hyjnë në Kuvend

Ka eskaluar situata para Kuvendit të Kosovës, ku po protestohet kundër qeverisë Hoti. “Me hajna me hajna nuk ka shtet” si dhe “ qeveria Kurti” protetsuesit janë afruar shumë afër dhe po tentojnë të hyjnë brenda në Kuvendin e Kosovës, ku po mbahet seanca për votimin e qeverisë Hoti, shkruan...
Lajme

Avdullah Hoti prezantoi kabinetin, 4 zv.kryeministra e 16 ministra, këta janë emrat

Besnik Tahiri i AAK’së do të jetë zëvendëskryeministri i parë, ndërsa Driton Selmaj zëvendëskryeministri i dytë. E treta zv.kryeministre është Albulena Balaj-Halimaj nga Nisma Socialdemokrate. Goran Rakiq i Listës Srpska do të jetë zëvendëskryeministër dhe ministër i Pushtetit Lokal. Hykmete Bajrami – Ministre e Financave Besian Mustafa – Ministër io...
Lajme

Vjosa Osmani bojkoton seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Nën drejtimin e Kujtim Shalës, nënkryetarit të Kuvendit të Kosovës, ka nisur seanca ku pritet që të votohet qeveria në krye me Avdullah Hotin e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Seanca është duke u udhëhequr nga Kujtim Shala, nënkryetar i Kuvendit nga radhët e LDK-së. Qeveria në krye me Albin Kurtin...
1 3 4 5 6 7
Page 5 of 7