archive31 Maj, 2020 - 23:12

Lajme

Vjosa Osmani i del në mbrojtje Kryeministrit Kurti

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës i ka dalë në mbrojtje vendimit të Qeverisë në detyrë të Albin Kurtit për vendosjen e masave të reja të reciprocitetit ndaj Serbisë. Ajo në një postim në Twitter ka reaguar ndaj emisarit special të BE-së për dialogun Miroslav Lajçak i cili ka shprehur zhgënjimin...
Lajme

Mali i Zi nga nesër hap kufirin me Kosovën

Nga e hëna, Mali i Zi do të lejojë hyrjen e qytetarëve të 26 vendeve, në mesin e tyre edhe ata që vijnë nga Kosova. Trupi Koordinues Kombëtar ka vendosur të lejojë qytetarët nga 26 vende që nga 1 qershori të hyjnë vend, në përputhje me rekomandimet e Institutit të...
Lajme

Sot nga ora 18:00, Kurti dhe Vitia mbajnë konferencë për media !!

Qeveria në detyrë sot do të mbajë mbledhjen e radhës. “Pas mbledhjes së Qeverisë, kryeministri në detyrë Albin Kurti bashkë me ministrin në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia mbajnë konferencë për media”, thuhet në njoftim. Në këtë konferencë Kurti dhe Vitia pritet të flasin për vendimet e reja që kanë...
Lajme

Hoti kritikon veprimet e fundit të Qeverisë në detyrë

I nominuari për kryeministër të vendit, Avdullah Hoti tha se veprimet e fundit të Qeveria në detyrë nuk e ndihmojnë vendin, por e kurthojnë atë. Ai thotë se ne kemi nevoje ta mbështesim dialogun me ndihmën e miqve tanë. Tutje, Hoti njoftoi se Qeveria e re do të koordinohet me...
Lajme

Një kamion me mallra serbe s’lejohet të hyjë në Kosovë

Nga Merdarja, të dielen në mëngjes, nuk është lejuar të hyjë në Kosovë një kamion me mallra nga Serbia, në kuadër të zbatimit të reciprocitetit, të miratuar nga Qeveria në detyrë e Kosovës, ka raportuar të dielen televizioni shtetëror serb. Qeveria në detyrë e Kosovës ka nisur me zbatimin e...
Lajme

Nesër nis faza e tretë e lehtësimit të masave

Prej nesër në Kosovë fillon faza e tretë e lehtësimit të masat të vendosura ndaj bizneseve për shkak të Koronavirusit. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë, në këtë fazë pritet hapja e gastronomisë, aktiviteteve sportive, kinemave e teatrove etj. “Qarkullimi i qytetarëve në bazë të situatës epidemiologjike, transporti urban dhe...
Lajme

Përleshje me armë zjarri mes policisë dhe hajnave në Viti

Policia e Kosovës ka raportuar se 3-4 persona të maskuar dhe të armatosur me armë zjarri kanë vjedhur cigare në një kioskë mëngjesin e djeshëm në Viti. Me këtë rast policia njofton se ka pasur një përleshje me armë zjarri mes policisë dhe hajnave. “Njësitë e policore kanë reaguar me...