archive26 Maj, 2020 - 23:25

Lajme

Ushtria e Kosovës do të pajiset me helikopterë!

Ushtrimet i kanë obligim për çdo mëngjes. Edhe trajnimet me armë të gjata i kanë të shpeshta. Ushtria e Kosovës është e pajisur me këto armë automatike, por duket se ato nuk u mjaftojnë. Forca e Sigurisë tani po planifikon të furnizohet me pajisje shtesë dhe tashmë kanë nënshkruar disa...
Sporti

Publikohet orari i ndeshjeve gjysmëfinale të Kupës së Kosovës

Është caktuar orari i ndeshjeve të para gjysmëfinale të Digitalb Kupës së Kosovës. Ndeshja e parë do të zhvillohet, të martën, më 2 qershor në stadiumin “Fadil Vokrri” në kryeqytet, ndërmjet Prishtinës dhe Drenicës, derisa ndeshja tjetër ndërmjet Ballkanit dhe Feronikelit, do të zhvillohet, të mërkurën, më 3 qershor, në...
Lajme

Bora e zbardhë këtë pjesë të Kosovës

Rënia e temperaturave ditëve të fundit ka bërë që në viset malore të ketë sërish rënie të borës. Reshje të borës kanë rënë edhe mëngjesin e sotëm në Prevallë. Në disa fotografi të publikuara në rrjetet sociale shihet se tashmë bora ka zbardhur çdo gjë. Mot jostabil, i vranët dhe...
Lajme

Si mund të fitoni nënshtetësinë zvicerane?

Ka shumë arsye që i bindin të huajt se, është koha të bëhen zviceranë. “The Local” hedh një vështrim në procesin e komplikuar të marrjes së shtetësisë. Zvicra ka dy procese për marrjen e nënshtetësisë Natyralizimi i zakonshëm (ose i rregullt) është ai që kalojnë shumë njerëz; natyralizimi i lehtësuar...
Lajme

Hoti: Kemi nisur kontaktet për fondet e rimëkëmbjes ekonomike

Avdullah Hoti, i dekretuari për kryeministër nga presidenti Hashim Thaçi, tha se është evidente se COVID-19 ka shkaktuar shok ekonomik, duke ndikuar negativisht në prodhim, punësim, të ardhura dhe eksporte. Në një shkrim në Facebook, ai tha se menjëherë duhet të merren masa për rimëkëmbjen ekonomike të vendit. “Prandaj, duhet...
Lajme

Lajmi i mirë: Zbulohet një tjetër antitrup i aftë të shkatërrojë koronavirusin

Shkencëtarët nga Instituti i Kërkimeve Biologjike në Izrael (IIBR) njoftuan se kanë identifikuar një antitrup monoklonal, të aftë të shkatërrojë koronavirusin SARS-CoV-2.Ky është zbulimi i dytë i këtij lloji pas atij të shkencëtarëve të Universitetit të Utrecht. Për momentin, imunoglobulina gjysmë sintetike është testuar vetëm në epruvetë, por shkencëtarët janë...
Lajme

Ky do të jetë moti gjatë ditës së sotme

Mbi vendin tonë edhe sot pritet të mbretërojë mot i vranet dhe me reshje shiu, temperaturat do të shënojnë luhatje në javën e fundit tëmuajit maj ku sa do të jetë mot i vranët dhe herë-herë i shoqëruar me reshje shiu. Meqë në fushat barike do të ketë luhatje të...
1 2
Page 1 of 2