archive19 Maj, 2020 - 03:00

Shëndeti

Zbulohen antitrupat që mund t’i japin fund koronavirusit

Shkencëtarët kinez kanë zbuluar dy antitrupa të cilët parandalojnë që koronavirusi të pushtojë qelizat njerëzore. Antitrupat e dallueshëm quhen H4 dhe B38 dhe parandalojnë SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19, nga qelizat në qelizat e pa infektuara, shkruajnë mediet e huaja, transmeton lajmi.net. Në provat paraprake mbi minj, sasia e virusit...
Interesante

Çfarë duhet të lutemi në Natën e Kadrit?

Nata e Kadrit është një ndër netët e bekuara të muajit Ramazan, e cila gjendet në dhjetëditëshin e fundit të tij. Kurani Famëlartë dhe thëniet profetike tregojnë për rëndësinë dhe vlerat e mëdha që përmban kjo natë. Kurani ka një sure të veçantë e cila mban këtë emër dhe përshkruan...
Lajme

Shefqet Krasniqi parashikon një tjetër fitore të Vetëvendosjes

Ligjëruesi në Xhaminë e Madhe të Prishtinës, Shefqet Krasniqi, ka folur edhe për politikën. Krasniqi, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se rreziku i coronavirusit duket se ka kaluar në Kosovë dhe sipas tij është koha për t’u rihapur xhamitë. “Për mua xhamitë do të...
1 2
Page 2 of 2