archive14 Maj, 2020 - 22:43

Shëndeti

Mjeku amerikan e jep lajmin e mirë për vaksinën për Covid 19

'Po punojmë për vaksinën Covid-19 në formë tablete'. Miliona doza të një vaksine të re Covid-19 mund të prodhohen deri në fund të vitit, sipas një shkencëtari nga San Francisko, i cili është vlerësuar nga Dr Anthony Fauci për punën e tij në të kaluarën. Imunologu Dr Sean Tucker, aktualisht...
Lajme

Kurti: Jemi shumë afër fitores kundër COVID-19, mos të humbasim në fund

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia vizituan sot Klinikën Infektive. Atje u pritën nga Drejtoresha e Klinikës Infektive, Lindita Ajazaj-Berisha, Prof. Sali Ahemti, Prof. Shemsedin Dreshaj, Ass. Dr. Sadije Namani dhe ekipi i mjekëve vullnetarë. Gjatë kësaj vizite kryeministri Kurti...
Lajme

Ngacmimi seksual i vajzës nga babai, flet nëna e vajzës

E ëma e 18-vjeçares së abuzuar seksualisht nga babai në Maliq të Korçës ka rrëfyer ngjarjen e rëndë, që tronditi familjen. Sipas saj, vajza kishte shkuar të takonte të atin, por ai i kishte kërkuar të kryenin marrëdhënie seksuale. Ndërsa thekson se ishte ndarë prej një viti me të, pasi...
Lajme

Kosova rrezikon të mbetet pa para

Qeveria në detyrë e Kosovës është duke negociuar madje edhe aprovuar marrëveshje me disa institucione financiare ndërkombëtare për marrjen e kredive, të cilat do të përdoren për të mbuluar humbjet nga pandemia COVID-19. Por, problem mbetet ratifikimi i këtyre marrëveshjeve në Kuvendin e Kosovës, pas votimit të suksesshëm të mocionit...
Lajme

Këta janë ekspertët që paralajmëruan një pandemi të mundshme

Bill Gates paralajmëroi presidentin Donald Trump për rreziqet e një pandemie në dhjetor 2016, raportoi të hënën Wall Street Journal. Por Gates nuk ka qenë i vetmi që e ka parashikuar këtë pandemi. Këta janë disa ekspertë që kanë parashikuar pandeminë dhe kanë thënë se bota nuk është e përgatitur...
1 2 3
Page 1 of 3