archive13 Maj, 2020 - 22:58

Lajme

Edhe 8 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 8 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në 927. Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK sot ka testuar 255 mostra, prej të cilave 8 kanë rezultuar pozitive....
Shëndeti

Shkencëtarja kryesore e OBSH’së jep vlerësim të ashpër të sfidave që do vijnë pas pandemisë

Do të kalojnë katër ose pesë vjet para se Covid-19 të jetë nën kontroll, parashikoi shkencëtarja kryesore e Organizatës Botërore të Shëndetësisë të mërkurën, në një vlerësim të zymtë të vështirësive që vijnë përpara. Shumë faktorë do të përcaktojnë se sa kohë dhe në çfarë mase virusi mbetet një kërcënim,...
Shëndeti

“Pirja e duhanit ul rrezikun e infektimit me COVID-19”, OBSH’ja reagon pas studimit francez

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka hedhur poshtë pretendimet se pirja e duhanit zvogëlon rrezikun për t’u prekur nga COVID. Ky vjen menjëherë pasi një studim në spitalin “Pitié-Salpêtrière”, në Paris sugjeroi që një substancë që gjendet në duhan, mund të ndalojë duhanpirësit që të preken nga COVID-19. Studiuesit sqaruan...
Lajme

Kurti: I kërkoj falje Hykmete Bajramit, jam i kënaqur me punën e saj

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti i kërkoi falje ministres së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), Hykmete Bajrami për kritikat që ai i bëri për Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK). Kurti në mbledhjen e qeverisë tha se është i kënaqur me punën e ministrave, por kritikoi LDK-në, se...
Lajme

Aksident i rëndë në Gramsh, një i vdekur dhe tre të lënduar

Një aksident i rëndë ka ndodhur pak më parë në fshatin Poroçan të Gramshit, ku një makinë përfundoi në greminë pasi shoferi humbi kontrollin. Në aksident ka humbur jetën një person dhe janë plagosur tre të tjerë. Viktima dhe të plagosurit janë transportuar për në spital me makinat e rastit...
Lajme

Albin Kurti: Ne nuk inkurajojmë tubimet

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se qeveria që ai udhëheq nuk inkurajon tubimet e grumbullimet e qytetarëve, një ditë pasi anëtarë të grupit “meKryeministrin” bënë “prova” për protesta duke respektuar masat e distancimit social për shkak të pandemisë. Në konferencën për media pas mbledhjes për 100-ditëshin e Qeverisë,...
1 2 3
Page 1 of 3