archive12 Maj, 2020 - 16:42

Shëndeti

Vaksina kundër COVID-19, vjen lajmi i fundit nga OBSH

OBSH thotë se ka “të dhëna potencialisht pozitive” për ilaçet në trajtimin e COVID-19. Organizata Botërore e Shëndetit tha të martën se disa trajtime duket se po kufizojnë ashpërsinë ose gjatësinë e sëmundjes së frymëmarrjes lidhur me COVID-19, raporton Reuters, transmeton lajmi.net. “Ne kemi disa trajtime që duket se janë...
Shkencë

Zbulohen mbetjet më të vjetra të Homo Sapiens në Europë

Mbetjet më të vjetra të Homo Sapiens në Europë janë më shumë se 45 000 vjet të vjetra, dhe për këtë arsye janë 2 000 vjet më të vjetra se sa mendohej më parë, gjë që përshkruan edhe bashkëveprimet e njeriut modern me kushërinjtë Neandertalas. Zbulimi është botuar në revistën...
Sporti

Befasuese, kjo skuadër futet në garë për Muriqin

West Bromwich Albion (WBA) do të tentojë ta transferojë yllin e Kosovës, Vedat Muriqi, nëse arrinë të ngrihet në elitën e futbollit anglez, shkruajnë mediumet turke. Muriqi është duke u kërkuar nga shumë klube angleze, përfshirë edhe Tottenhamii. Por, West Bromwichi, që zë vendin e dytë në Kategorinë e Dytë...
Lajme

A do të hapen xhamitë e Kosovës për këtë të premte?

Muaji i Ramazanit po shkon drejt fundit, por, këtë vit dyert e xhamive nuk kanë qenë të hapura për shkak të pandemisë COVID 19, që ka përfshirë gjithë botën. Mosfaljen e namazit në xhami, shumë keq e kanë përjetuar besimtarët myslimanë, të cilët po detyrohen të falen nëpër shtëpitë e...
Biznes

Parashikimi i miliarderit George Soros: Ja pse koronavirusi do të sjellë fundin e BE-së

Filantropisti miliarder George Soros ka parashikuar që koronavirusi mund të sjellë fundin e BE-së. Soros shprehu dyshimet e tij për mbijetesën e institucionit pasi është një ‘bashkim i paplotë’ dhe përmendi vendimin e Gjermanisë mbi Bankën Qendrore Evropiane si një shkak shqetësimi. 89-vjeçari gjithashtu pohoi se pandemia globale mund t’i...
Interesante

5 arsye pse biem në dashuri, sipas shkencës

Pamja, komunikimi, diçka që sjell gëzim e që na i bën zemrat tona të shpërthejnë! Ne dashurohemi, kundër të gjitha pritshmërive dhe parashikimeve. Dhe megjithëse ne kërkojmë arsye për të shpjeguar ndjenjën që përjetojmë, logjika jo gjithmonë ndihmon, transmeton Class. Shkenca mund të sugjerojë arsye të dashurisë që ndonjëherë mund...
1 2 3
Page 2 of 3