archive9 Maj, 2020 - 23:55

Lajme

Dasmat mund të rifillojnë më 23 qershor, por me një kusht

Ceremonitë martesore do të rinisin pas 23 qershorit, por gjithçka do të monitorohet prej një efektivi të policisë dhe një mjek. Në protokollin e posaçëm janë përcaktuar vallet që do të lejohen si dhe mënyra e uljes në tryezë. Një lajm i mirë vjen për të gjitha çiftet që parashikonin...
Lajme

LAJMI I FUNDIT: 8 raste të reja me COVID-19, 31 të shëruar

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar edhe tetë raste të reja me COVID-19. Sipas IKSHP-së, nga 177 testime, tetë prej tyre kanë rezultuar pozitive, duke e çuar në gjithsej 880 numrin e përgjithshëm të të infektuarve. “Rastet pozitive janë...
Op/Ed

Na vrau COVID-19, virusi pandemik apo virusi “infodemik”

Shkruan: Besnik Peci Virusi Covid 19 padyshim që ishte një musafir misterioz i cili na morri pranverën, na trazoj verën, po kërcënon me vjeshtën e dimrin e kështu me radhë. Në Kosovë, deri në këtë moment, ky virus ndërpreu 27 jetëra, lëndoi shumë familje e shkurtoi shumë shpresa. Ishte Covid...
Lajme

Vendosen në karantinë 143 kosovarët e kthyer nga SHBA

Në Qendrën e Studentëve në Prishtinë janë vendosur 143 kosovarë që sot janë kthyer nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ata janë parë të kenë hyrë në këtë qendër me autobusë së Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Ambasada e Kosovës në SHBA sot ka njoftuar se për shkak të...
Lajme

“Vjosa Osmani t’i largojë teket dhe ta respektojë LDK’në”

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, e kritikoi nënkryetaren e partisë së tij, Vjosa Osmani, duke thënë se ajo duhet t’i largojë teket personale dhe t’i respektojë vendimet e shumicës së partisë. Mustafa ka vlerësuar se Osmani nuk e respekton LDK-në, teksa ka thënë se dëshiron që...
Lajme

Lul Raka shpallet fitues i çmimit “Evropiani i vitit”

Mikrobiologu kosovar, Lul Raka është shpallur fitues i çmimit “Evropiani i vitit” për vitin 2020. Lajmin e ka bërë të ditur, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova, ku ndarja e çmimit është bërë përmes një transmetimi live në Facebook. Mikrobiologu, Lul Raka në këtë kohë pandemie ka...
1 2
Page 1 of 2