archive2 Maj, 2020 - 23:58

Lajme

Infektologu kosovar: Koronavirusi ka marrë teposhtën

Infektologu Valbon Krasniqi ka komentuar shifrat e reja të rasteve me koronavirus në vend, shkruan Gazeta Sinjali. Ai ka thënë se koronavirusi “ka marrë teposhtën” dhe se në ditët në vazhdim numri i të shëruarve do të kalojë shifrën e të prekurve me COVID-19. “Një javë fantastike në Kosovë. Për...
Lajme

30 mijë euro për muzikë e 4500 të tjera për sport e kuzhinë, pulikohen “subvencionet” që ndau Komuna e Prishtinës gjatë pandemisë

Janë publikuar listat me emrat e artistëve, sportistëve dhe kuzhinerëve që organizuan aktivitete gjatë pandemisë për qytetarët e Prishtinës, shkruan Gazeta Sinjali. Sipas këtyre listave, për performancat e artistëve të ndryshëm të cilët kanë kënduar gjatë ditëve të kaluar dhe performacat që do të mbahen nga gjithsej 56 artistë, Komuna...
Lajme

The Sun: Gjaku i pacientëve të shëruar nga COVID-19 po shitet online!

Doza gjaku “të imunizuar” të pretenduara se vijnë nga pacientë të shëruar nga coronavirusi, po shiten në rrjetet ilegale të internetit në vend të vaksinës. Madje dhënësit e alarmit thonë se gjaku është vetëm një nga “produktet” që ofrojnë kriminelët teksa përpiqen të arkëtojnë sa më shumë nga pandemia. Në...
Lajme

70 persona të karantinuar në konvikte po agjërojnë

Pandemia e virusit korona nuk e ka ndalë Ramazanin. Madje, dhjetëra qytetarë të cilët janë të karantinuar në konviktet e studentëve po e mbajnë agjëri. Pandemia e virusit korona nuk e ka ndalë Ramazanin. Madje, dhjetëra qytetarë të cilët janë të karantinuar në konviktet e studentëve po e mbajnë agjërimin....
Lajme

Jakup Krasniqi: A e dinë se çfarë Republike është Kosova?

Ish-Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka pyetur se për çfarë kanë garuar në zgjedhjet e fundit kandidatët për Kryeministër. Ka dhënë një përgjigje nëse kjo garë është bërë për Republikë, Parlamentare, mbretërore, islamike apo tallava republikë, shkruan InLajmi. Këto komente Krasniqi përmes rrjetit social facebook i ka bërë...
Lajme

38 të shëruar, 10 raste të reja me koronavirus

TRIDHJETË E TETË TË SHËRUAR DHE DHJETË RASTE ME COVID-19! Sot më 02 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 231 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Me SARS-CoV-2, janë diagnostikuar gjithsej dhjetë (10) raste....
Lajme

Thaçi: Heshtja e ndërkombëtarëve, amnisti për krimet e luftës

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka përkujtuar të shtunën 21 vjetorin e masakrës së Studimes. Nëpërmjet një postimi në twitter presidenti Thaçi ka shkruar se, heshtja e komunitetit ndërkombëtar edhe 21 vite pas masakrave të tmerrshme, është është amnisti për këto krime. “Sot, përkujtojmë 116 civilët, viktima të...
Lajme

Prishtina sonte del nga karantina

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se sonte kryeqytetit i hiqet masa e karantinimit. Ai i ka lutur qytetarët që të jenë të kujdesshëm. “Prishtina hiqet sonte nga karantina. Ju lus edhe më tutje që mos të relaksohemi ne. Sa më të kujdesshëm, të gjitha masat do...
Lajme

Kjo është certifikata e re që duhet ta kenë punëtorët nga e hëna, për të lëvizur lirshëm

Të hënën nis lehtësimi i masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Në kuadër fazës së parë, do të hapen një numër i biznesve. Të gjitha veprimtaritë ekonomike të lejuara në Fazën l mund të shkarkojnë certifikatën e punësimit për punonjësit e tyre përmes Administratës Tatimore tek shërbimi E-Deklarimi. Faza...
1 2 3 4
Page 1 of 4