E hënë, 25 Maj, 2020

archive16 Mars, 2020 - 23:53

Lajme

Kjo ishte fuqia e tërmetit që sapo e goditi vendin

Në disa qytete të Kosovë është ndjerë tërmeti që dridhi tokën para pak minutash në kufirin Kosovë-Serbi-Maqedoni e Veriut. Shemsi Mustafa, nga Instituti Sizmologjik i Kosovës, për GazetaBlic, ka thënë se shkalla e tërmetit që është ndjerë edhe në Prishtinë e Ferizaj, ka qenë e ulët. Sipas tij, shkalla e...
Lajme

Mjeku i njohur shqiptar zbulon sa do zgjasë kjo situatë

Mjeku i njohur Tritan Kalo u shpreh se gripi i tanishëm botëror ka gjasa që në prill nuk do të jetë më prezent, për shkak të rritjes së temperaturave. “Temperaturat e ajrit fillojnë dhe rriten. Temperaturat e larta nuk e favoriozjnë dhe ulin ritmin e vir usit. Çdo infeksion viral...
Lajme

Tërmet në Kosovë

Para pak minutash ka ndodhur një tërmet në Kosovë. Sipas ‘CSEMEMSC Last Quake’ ky tërmet ka ndodhur në kufirin Kosovë-Serbi, shkruan IndeksOnline. Dridhjen e tokës e kanë ndjerë banorët e Ferizajit dhe të Prishtinës....
Lajme

E mrekullueshme: Ilaçi kundër koronavirusit rezulton me sukses

Ilaçi Tocilizumab, i cili po konsiderohet si terapi për kurimin e pacientëve me koronavirus, ka nisur të shpërndahet falas për qytetarët në Itali, që ndodhen të shtruar në repartet e terapisë intensive dhe që janë në gjendje kritike. Siç është bërë e ditur nga mediat deri tani, ilaçi ka dhënë...
Lajme

Shefja e OBSH-së në Kosovë: Pas dy javësh bie numri i të infektuarve, nëse qytetarët vetizolohen

Shefja e Emergjencave në Zyrën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në Kosovë, Isme Humolli, ka thënë se Organizata Botërore e Shëndetësisë kishte ngritur alarmin për koronavirusin qysh në fund të vitit 2019, pasi kjo organizatë përcjell vazhdimisht zhvillimet me sëmundjet ngjitëse nëpër botë. “Në fakt, ajo që po ndodh...
1 2 3 6
Page 1 of 6