E hënë, 25 Maj, 2020

archive14 Mars, 2020 - 23:48

Lajme

Barnatorja në Pejë rrit dhjetëfish çmimin e maskave

Një barnatore në qytetin e Pejës e ka rritur për dhjetëfish çmimin e maskave mbrojtëse, shkruan Gazeta Sinjali. Sipas një sinjalizuesi, nga 10 cent sa kishte kushtuar një maskë para tre ditëve, sot një maskë e njëjtë në atë barnatore kushton 1 euro. Ky nuk është rasti i parë që...
Lajme

Haziri: Zoti ka thënë: ti ruaju pak, Unë të ruaj shumë!

Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka rikonfirmuar se mekanizmat ndërkomunalë po fnksionojnë mjaftë mirë në menaxhimin e kësaj situate të krijuar, pas raportimit zyrtar se në nivel Kosove janë infektuar 3 persona me coronavirus. Kësaj radhe Haziri ka dalë pak edhe në rolin e predikuesit, teksa ka kërkuar nga qytetarët...
Lajme

Prishtina si qytet fantazmë, rrugët bosh, shkaku i koronavirusit

Konfirmimi i pesë rasteve me koronavirus në Kosovë ka shkaktuar panik tek qytetarët. Bazuar edhe në masat e qeverisë, qytetarët po qëndrojnë brenda shtëpive të tyre, si masë parandaluese për përhapjen e koronavirusit. Tanimë as qytetet e Kosovës nuk duken njësoj. Rrugë të boshatisura, qetësi totale dhe të gjitha lokalet...
Lajme

Përleshje me armë në Prishtinë

Dyshohet se një plagosje me armë zjarri ka ndodhur në Prishtinë, konkretisht afër xhamisë së Llapit tek rruga Ilir Konushefci. Dyshohet se nga të shtënat me armë ka mbetur i plagosur një person, njofton Klan Kosova. Klan Kosova ka provuar të kontakoj me zyrtarët policorë në Prishtinë, mirëpo kontakti me...
Lajme

Izolohen 8 nxënës të Karitasit në Klinë që kishin kontakt me italianen e infektuar me koronavirus

Janë izoluar tetë nxënës të Karitasit në Klinë të cilët kanë pasur kontakte me italianen 20-vjeçare e cila rezultoi pozitive me koronavirus, raporton Gazeta Sinjali. Sipas, burimeve të sigurta të Gazetës Sinjali, tetë nxënësit e izoluar janë nxënës në shkollën fillore “Atë Shtjefën Gjeçovi” në Zllakuqan të Klinës. Njëra nga...
Lajme

Këta janë dy personat e fundit që dolën pozitiv me koronavirus

Nga ministria e Shëndetësisë kanë konfirmuar se në Kosovë është rritur numri i rasteve me koronavirus. Në total, numri i personave të prekur nga virusi i rrezikshëm “COVID-19” ka arritur në pesë, shkruan lajmi.net. Ministria ka njoftuar se njëri rast është nga Stublla e Vitisë, kontakt i rastit të parë,...
Lajme

Londra zbulon vaksinën kundër coronavirusit

Shkencëtarët besojnë se janë pranë zbulimit të vaksinës për covid-19. Hulumtuesit në Imperial College London thonë se ata tashmë kanë rezultuar të suksesshëm me trajtimin te minjët dhe në qershor mund të fillojë testimi te njerëzit. Megjithatë do të duhej një vit që vaksina të hynte në përdorim te pacientët....
Lajme

Edhe dy raste të reja të konfirmuara me koronavirus!

Krahas tri rasteve pozitive të deritashme, sot pasdite në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare janë konfirmuar edhe dy raste të reja pozitive për virusin SARS-CoV-2: Një rast nga Stublla e Vitisë (kontakt i rastit të parë) i gjinisë mashkull 42 vjeç, dhe një rast 37 vjeç e gjinisë femërore, shtetase kosovare...
Lajme

Kina e largon Koronavirusin

Epidemia e koronavirusit ka mbërthyer botën. Teksa Italia është gjunjëzuar para virusit vdekjeprurës, një tjetër panoramë paraqitet në Kinë. Pekini zyrtar ka njoftuar sot se do të hap shkollat më 25 mars, teksa ka regjistruar vetëm 8 raste të reja me infeksion dhe 7 vdekje, për një total prej 3176...
Lajme

Vdes hoxha i ri nga Mitrovica

Hoxha i ri nga Mitrovica, Jetullah Haliti, i cili vuante nga një sëmundje, ka ndërruar jetë. Njoftimi nga vëllau i tij për vdekjen e hoxhës: ” Te Allahut jemi dhe vetem tek Ai do te kthehemi ” Bekare 156 Njoftim Njoftohen familjarët, miqët dhe dashamirët se ndërroi jetë vëllau (...
1 2 3
Page 1 of 3