E hënë, 25 Maj, 2020

archive9 Mars, 2020 - 23:30

Shëndeti

Zbulohet se si i infekton koronavirusi qelizat e njeriut

Shkencëtarët në Kinë kanë përdorur një mikroskop me krio elektrone për të zbuluar se si koronavirusi infekton njerëzit. Studimi i publikuar në revistën “Science” tregon se virusi shënjestrën një lloj receptorësh që gjenden në qelizat e njeriut në mushkëri, zemër, veshka dhe zorrë. Ndërsa një studim i mëhershëm zbuloi se...
Lajme

Vajza me dy prindërit e saj dyshohen për koronavirus

Një vajzë nga Skrapari i Shqipërisë, së bashku me prindërit e saj po dyshohen për koronavirus. Të tre pasi kanë pasur shenja të gripit janë nisur me urgjencë drejt Tiranës. Vajza kishte rreth 10 ditë që ishte kthyer nga Italia, raportojnë mediat në Shqipëri. Shqipëria ka konfirmuar sot dy rastet...
Lajme

Rama takon klerikët: Shmangni disa rituale të panevojshme

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, sot ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e lartë të klerit shqiptar e ku ndaj tyre kishte kërkesë që të mundohen të shmanget tubimet fetare. Rama është shprehur se duhet të thyhen disa gjëra, si: përqafimet e besimtarëve dhënia e duarve, puthja e dorës, qëndrimi...
Lajme

Dalin rezultatet e 5 pacientëve, s’janë të prekur nga koronavirusi

Mostrat për dyshimet se janë prekur me koronavirus për pesë pacientët e shtrirë në QKUK kanë dal negative, raporton Gazeta Express ” Me datë 09.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar pesë pacientë në virusin SARS-CoV-2 dhe kanë rezultuar negativ, domethënë pacientët nuk janë të infektuar me...
Lajme

Rreziku nga koronavirusi, reagon edhe Presidenti i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka folur edhe për përhapjen e Koronavirusit, ku tashmë janë paraqitur dy raste në Shqipëri. Ai ka thënë se Qeveria e Kosovës duhet të marrë hapa preventiv sa ma shpejt që të jetë e mundur. “E ftoj qeverinë që të tregohet shumë e kujdesshme dhe...
Lajme

5 persona po testohen në QKUK, dyshohet e janë prekur nga koronavirusi

Tre persona, zyrtarë të EULEX’it, kanë përfunduar të shtrirë në Klinikën Infektive me dyshimet se janë prekur nga virusi Covid-19, apo siç njihet ndryshe koronavirusi. Njëri nga ta sipas burimeve të Express brenda Institutit Kombëtar të Shëndetësisë ka simptoma të dukshme se është prekur me koronavirus. “Mostrat për pesë pacientë...
1 2 3 5
Page 1 of 5