E hënë, 25 Maj, 2020

archive1 Mars, 2020 - 22:34

Lajme

Franca i shpall ‘luftë’ duhanit, 1 paketë 10 euro

Duke filluar nga 1 marsi çmimet e paketave të duhanit në Francë do të rriten. Malboro do të jetë e para e cila do të preket nga vendimi i qeverisë franceze, shkruan Finance Orange. Paketa më e shitur në Francë do të arrijë çmimin prej 10 eurosh. Ky është një...
Lajme

Ky do të jetë moti për javën e ardhshme

Mbi vendin tonë gjatë javës së ardhshme do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me intervale të shkurtra diellore. Vranësirat gjatë ditës së martë do të shoqërohen me shi. Shiu do të fillojë së pari në rrafshin e Dukagjinit për të përfshirë tërë vendin ditën e mërkure dhe tutje...
précis

Platoni: Pasuria më e madhe është të jetosh i kënaqur me pak

Filozofi antik, Platoni, konsiderohet si njëri nga mendimtarët që ka vendosur bazat e Filozofisë së bashku me Aristotelin dhe Sokratin, shkruan KultPlus.com Platoni, veprat e të cili edhe sot studiohen në Universitetet më prestigjoze në botë, është i njohur edhe për shumë thënie të tij të cilat i janë shkëputur...
Lajme

Forcat turke shkatërrojnë aeroportin ushtarak të Sirisë

Pas goditjeve që TSK-ja kreu dje nëpërmjet dronëve të armatosur dhe mjetëve të tjera mbështetëse të zjarrit, aeroporti ushtarak Nayrab u dëmtua rëndë dhe u bë i papërdorshëm. Forcat e Armatosura të Turqisë (TSK) të cilat u kundërpërgjigjen sulmeve të regjimit të Bashar al-Asadit, bënë të papërdorshëm aeroportin ushtarak Nayrab...
Op/Ed

Kosovë – Serbi, koha për zgjedhje ka ardhur

Shkruan: Alketa Gashi – Fazliu Trenat po i ndezin motorët: Amerika dëshiron të sigurohet që ata nuk janë në kurs përplasjeje. Treni i Kosovës po del nga stacioni. Me qeverinë e sapokrijuar, Kosova më në fund vendosi një lokomotivë të re në binarët e vjetra dhe të ndryshkura. Kësaj lokomotive...
Lajme

Turqia tregon dhëmbët, rrëzon dy aeroplan të ushtrisë siriane

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë tha të dielën se forcat turke i kanë rrëzuar dy aeroplanë të regjimit sirian në provincën Idlib pasi këta aeroplanë i kishin sulmuar aeroplanët turq. “Dy aeroplanë të tipit SU-24 të regjimit janë rrëzuar pasi i sulmuan aeroplanët tanë”, thuhet në deklaratën e kësaj ministrie....
Lajme

Grenell e quan Isa Mustafën lider të guximshëm

I deleguari Special i Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, e ka përkrahur Isa Mustafën në qëndrimin e tij se të hënën duhet të hiqet plotësisht tarifa ndaj produkteve serbe. Ka thënë se Isa Mustafa është lideri i guximshëm ndërsa heqjen e tarifës e ka quajtur një fillim të...
Lajme

Kjo është komuna që ka vetëm një veteran të UÇK-së

Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës, nga 38 mijë e 232 veteranë sa ishin në janar të vitit të kaluar, mbetën vetëm 38 mijë e 101 në dhjetor. Qyteti që ka më së paku veteranë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës është Mamusha, me vetëm një të tillë. Kurse, qyteti me...
Lajme

Albin Kurti shtyen karrocën e deputetit të LDK’së

Sot po shënohet Dita Ndërkombëtare e Përdoruesve të Karrocës me moton “Mos ma kufizo lëvizjen”. Prej orës 12:45, në sheshin Skënderbeu në Prishtinë u panë shumë përdorues karroce me sllogane të ndryshme në duar, dhe të cilat sot u shoqëruan edhe nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe kryetarja e...
Lajme

Gjendet një fëmijë i mbytur në Kanal në kryeqytet

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e kësaj të diele në Tiranë, ku është gjetur një fëmijë i mbytur në kanal. Ngjarja ka ndodhur tek banesat sociale në Shkozë, njofton Abc News përcjell Klan Kosova. Ndërkohë policia po kryen hetimet për të zbuluar nëse viktima është fëmija që u...
1 2
Page 1 of 2