archiveMars 2020

Lajme

Edhe vajza italiane nga Klina shërohet nga koronavirusi

Pesë prej tyre janë shëruar sot plotësisht dhe janë liruar nga Klinika Infektive. Një prej tyre është edhe shtetasja italiane e cila ishte paciente zero e ardhur nga Italia, e cila punonte në një organizatë humanitare në Klinë. Katër pacientët tjerë janë njëri nga Stublla e Vitisë, një nga Malisheva...
Lajme

“Paralajmërimi” i Kurtit: Po mos të ishte koronavirusi, më 25 mars në Prishtinë do të ndodhte protesta më e madhe ndonjëherë në Kosovë

Lideri i Lëvzijes Vetëvendosje, Albin Kurti ka theksuar se sikur më 25 mars të mos ishte situata me koronavirus, kur ndodhi mocioni, në Prishtinë do të ndodhte demonstrata më e madhe ndonjëherë. “Më 25 mars, kur u procedua mocioni i votëbesimit, po të mos ishte situata me koronavirusin, në Prishtinë...
Lajme

Qeveria e Spanjës jep 15 milionë euro ndihmë për mediat vendëse

Qeveria e Spanjës ka vendosur që të akordojë një ndihmë prej 15 milionë eurosh për mediat vendase, të cilat kanë pasur probleme ekonomike për shkak të pandemisë së COVID-19. Edhe pse shikueshmëria dhe interesimi është rritur në vend, sponsorët dhe reklamuesit janë tërhequr, e kjo ka sjellë dëme ekonomike. Nisur...
Lajme

Haradinaj kundër zgjedhjeve të parakohshme

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka hedhur poshtë mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme, pas shkarkimit të Qeverisë Kurti. Sipas Haradinajt, edhe qeveria u shkarkua shumë shpejt, por edhe mbajtja e zgjedhjeve parlamentare do të ishte po ashtu shpejt. “Edhe zgjedhjet janë një opsion. Edhe qeveria u rrëzua shpejt,...
Lajme

“Nuk u koordinova me Thaçin për gjendjen e jashtëzakonshme”

Kryetari i Lidhjes Demoratike të Kosovës, Isa Mustafa, tha se nuk është koordinuar me presidentin Hashim Thaçi për propozimin e Gjendjes së Jashtëzakonshme. Sipas tij Gjendja e Jashtëzakonshme nuk ia merr kompetencat kryeministri, por vetëm i forcon ato të presidentit. “Unë do të isha i lumtur nëse presidenti do t’i...
1 2 3 169
Page 1 of 169