archive21 Shkurt, 2020 - 22:45

Lajme

Dalin detaje rrënqethëse nga vdekja e 16-vjeçares shqiptare

Pak ditë më parë në Montefiascone, në provincën e Viterbo, Itali, një e re shqiptare e quajtur Aurora Grazini u gjet e vdekur në shtratin e prindërve. Sipas mediave italiane 16-vjeçarja kishte vetëm pak kohë që ishte ndarë nga i dashuri i saj dhe kishte përjetuar sulme paniku, ankth dhe...
Lajme

Befason Labi, ja çka thotë për Albin Kurtin

I ftuar në emisionin Review Show, ish deputeti dhe këngëtari Labinot Tahiri ka folur për shumë tema të ndryshme, ndër të tjera ai ka përshkruar edhe Albin Kurtin me tri fjalë. Sipas Labit Albin Kurti është vizionar, i vendosur dhe besnik në politikë. Ndiqeni përgjigjet për figura të tjera të...
ShowBiz

Dalin pamjet, Loredana kapet mat me reperin e njohur

Tash e disa javë, ndjekësit në rrjete sociale ‘vlojnë’ mbi thashethemet e mundshme për romancë mes Loredanës dhe Zunës. Dyshimet u përforcuan nga një video e shkrepur në aeroplan ku reperja kosovare shihet në prehrin e kolegut të saj libanez. Zuna nuk iu nda Loredanës as për Shën Valentin ku...
précis

Origjina dhe zona gjeografike e 12 fiseve shqiptare që jetojnë në territorin e Kosovës

Përgatitur nga: Lulzim Sahiti Albanologu i njohur kanadez dr. Robert Elsie (1950-2017) në librin e tij “Fiset shqiptare – historia, shoqëria dhe kultura”, ka ofruar një lëndë gjithëpërfshirëse për 69 fise të ndryshme shqiptare, duke përfshirë edhe të dhëna për pozicionet, përkatësinë fetare, strukturat fisnore dhe relacionet ndërmjet tyre, statistikat...
Op/Ed

Të ndalohet shitja e pijeve alkoolike në pompat e benzinës!

Shkruan: Adriatik Kelmendi Të ndalohet shitja e pijeve alkoolike në pompat e benzinës! Në Kosovë ka një mesatare prej rreth 110 vdekjesh dhe rreth 17 mijë aksidentesh rrugore çdo vit, në 10 vitet e fundit. Bashkë me Shqipërinë, Kosova qëndron ndër vendet me numrin më të madh të aksidenteve. Me...
Lajme

“Kam frikë se do të detyrohemi të dalim në protesta”

Nënkryetarja e AAK-së e cila është edhe deputete në Kuvendin e Kosovës, Albena Reshitaj ka komentuar zhvillimet e fundit në vend. Reshitaj, në RTV Dukagjini ka thënë se reciprociteti në vend të taksës do të ishte një gabim i Kosovës pasi nuk ka njohje reciproke mes vendeve. Ajo thotë se...
Lajme

Donika Kadaj-Bujupi kërkon dorëheqjen e Glauk Konjufcës

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së Donika Kadaj Bujupi, konsideron se Ministri i Punëve të Jashtme Glauk Konjufca, duhet të jap dorëheqje nga ky funksion pas skandalit me njohje nga shteti i Xhamajkës. Sipas deputetes Kadaj Bujupi, është e pakuptimtë që të shkarkohet ambasadorja e Kosovës në...
Op/Ed

Pse po i ndajnë luftëtarët e lirisë!?

Nga Izet Abdyli PARADOX PSE PO I.NDAJNË LUFTËTARËT E LIRISË!? Rasti i parë. Vite më parë dy luftëtarë të lirisë që nuk i kishte ndarë as jeta as vdekja por kishin rënë sëbashku në altarin e lirisë. Njërin e shpallen hero, e emertuan një shkollë, e emertuan një turnir e...
1 2 3 6
Page 1 of 6