E mërkurë, 27 Maj, 2020

archive14 Shkurt, 2020 - 23:53

Lajme

Kurti ia thotë në sy Vuçiqit: Sa më shpejtë që çliroheni nga Kosova, aq më mirë për te dy vendet do të jetë

Ka përfunduar diskutimi për Ballkanin Perëndimor në një tryezë të rrumbullakët të organizuar nga Konferencën e Sigurisë së Mynihut lidhur me çështjet e sigurisë në Ballkan. Në këtë takim morën pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e presidenti serb, Aleksandar Vuçic, të cilët u ulën përballë njëri-tjetrit. Në fjalimin...
Lajme

Gazetari i njohur i bashkohet kabinetit të Vjosa Osmanit

Redaktori, Bekim Kupina, është bërë këshilltar i Kryeparlamentares së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani. Kupina me profesion gazetar, punon që një kohë të gjatë në të përditshëm Koha Ditore. Përveç tij, ditë më parë si këshilltar i saj është emëruar edhe Artan Murati, profesor i së Drejtës së Bashkimit Evropian....
Lajme

Kryeministri Rama u takua me Zuckerberg

Kryeministri i Shqipërisë është takuar me themeluesin e Facebooku-ut, Mark Zuckerberg, shkruan KultPlus. Vetë kryeministri e ka bërë të ditur lajmin përmes një statusi në llogarinë e tij personale në Facebook, ku potencon se janë takuar gjatë një darke miqësore. ”Me Mark Zuckerberg, krijuesin e FACEBOOK, gjatë një darke miqsh...
Lajme

Molliqaj: Albin Kurti është bërë bishti i heshtur i Hashim Thaçit

Dardan Molliqaj, kryetar i PSD’së ka thënë se kryeministri Albin Kurti po heshtë për nënshkrimin e sotëm të marrëveshjes për hekurudhat  ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, transmeton Periskopi. Sipas tij, Kurti është bërë bisht i heshtur i presidentit Hashim Thaçi. Ja postimi i plotë: DIALOGU ME SERBINË: KOKA E VJETËR, BISHTI...
Lajme

Ky është procesi i njohjes së patentë-shoferëve në Gjermani

Ambasada e Kosovës në Gjermani përmes një komunikate ka bërë të ditur detaje në lidhje me vizitën e delegacionit gjerman në Kosovë për vlerësimin e gjendjes për pranimi e patentë-shoferëve të Republikës së Kosovës në Gjermani. Ambasada ka sqaruar se autoritete gjermane kanë bërë një raport me statistikat për aksidentet...
Lajme

Rexhep Selimi i përgjigjet Grenellit për taksën!

Përfaqësuesi Special i Donald Trump, Richard Grenell, i ka dërguar shumë qartë Kosovës një mesazh sot që taksa ndaj Serbisë të hiqet dhe të mos ketë reciprocitet. Grenell nuk e mbështet asnjë ide të qeverisë së re, as reciprocitetin e as taksën, ai po kërkon që Kosova të largon taksën...
Lajme

Rriten çmimet e bukës, mishit e pijeve

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Indeksin e harmonizuar të çmimeve të konsumit (IHÇK) për muajin janar 2020 (viti bazë 2015=100). Inflacioni mujor i matur nga indeksi i harmonizuar i çmimeve të konsumit ishte 0,8% në muajin janar 2020, ndërsa shkalla vjetore e inflacionit e matur në muajin...
Lajme

Acar dhe mjerim, shihni si po vuajnë fëmijët sirianë nga i ftohti

Fëmijët sirianë dhe familjet e tyre që janë larguar nga vendlindja për shkak të bombardimeve dhe përparimit të trupave siriane të mbështetura nga Rusia në provincën Idlib, janë fotografuar në kushte të mjerueshme të enjten, teksa i duhet të përballojnë borën dhe dimrin e ftohtë. Ata janë spostuar momentalisht në...
Lajme

Kurti e Konjufca e takojnë një Hashim edhe në aeroplan

Kurti e Konjufca kanë udhëtuar sot për në Mynih ku po mbahet Konferenca e Sigurisë. Për herë të parë, Kurti ka udhëtuar për herë të parë me aeroplan në cilësinë e kryeministrit të Kosovës, shkruan lajmi.net. Bashkë me të ishte edhe ministri i Jashtëm, Glauk Konjufca. E si për rastësi,...
1 2 3 4
Page 1 of 4