archive26 Janar, 2020 - 21:48

Op/Ed

Pse Amerika duhet ta udhëheq sërish botën?

Shkruan: Joe Biden Besueshmëria dhe ndikimi i SHBA-së në botë, është zbehur qëkur presidenti Barak Obama dhe unë u larguam nga detyra më 20 janar 2017. Presidenti Donald Trump, ka tallur dhe në disa raste braktisur aleatët dhe partnerët e Amerikës. Ai ka shpërfillur profesionistët tanë në komunitetin e inteligjencës,...
Lajme

Virusi kinez mbërrin edhe në Zvicër

Pas njoftimeve për dy rastet me infeksione në Francë dhe një rasti të dyshuar në Austri, coronavirusi tani mund të ketë arritur në Zvicër, shkruan 20minuten.ch. Aktualisht dy persona janë duke u trajtuar në Spitalin Triemli të qytetit të Cyrihut, për të cilat nuk mund të përjashtohet se janë të...
Sporti

Lajm i kobshëm për sportin, vdes Kobe Bryant

Legjenda amerikane e basketbollit, Kobe Bryant, ka vdekur në moshën 41-vjeçare, si pasojë e një aksidenti me helikopter të dielën në mëngjes, raportojnë mediat amerikane. Bryant ishte duke udhëtuar me tre persona të tjerë në një helikopter privat kur ai ishte rrëzuar në Calabasas. Sipas raportimeve, askush në bord nuk...
Lajme

Reshjet po vijnë, parashikuesit e motit kanë një njoftim

Java e fundit e muajit janar do të karakterizohet me mot të ndryshueshëm dhe herë-herë i shoqëruar me reshje shiu. Shi pritet të ketë ditën e hënë, të mërkurën dhe të enjten, ndërsa ditët tjera të vranëta dhe me intervale me diell. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -2 deri...
Lajme

Ramush Haradinaj bashkë me miq viziton bjeshkët e Istogut

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, sot ka qenë në bjeshkët e Istogut bashkë me shokët e tij. Ai këtë e bëri të ditur me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ku tregoi se si kaloi. “I shoqëruar nga miq të shumtë, këtë të diel, ecje 4-orëshe prej Istogut...
Lajme

Gjendet një trup i pajetë në lumin Vardar

Sot diku rreth orës 09:45 minuta një këmbësor i rastit ka denoncuar se në Lumin Vardar në afërsi të Qendrës Sportive “Jane Sandanski” ka vërejtur një trup të pajetë. Pjestarë të policisë dhe ekipet tjera kompetente menjëherë kanë dalë në vendngjarje dhe klane nxjerr nga uji trupin e pajetë, ndërsa...
Lajme

Virusi kinez u parashikua 19 vjet më parë?

Përhapja e koronavirusit vdekjeprurës është parashikuar në filmin “Contagion”. Këto ditë në media po përflitet për këtë film hollivudian, ku ngjashmëritë me situatën aktuale në Kinë, por edhe në vende të tjera të botës janë të frikshme. Në prodhimin kinematografik të realizuar 19 vjet më parë, personazhi kryesor preket nga...
Shëndeti

Vetëm kështu mund të largohet helikobakteri nga trupi

H. pylori ose Helikobakter pylori është një baktere e cila shkakton infeksion në stomak. Ky infeksion zakonisht çon në simptoma të ndryshme si të përziera, vjellje, gromësirë, fryrje, gastrit dhe dhimbje stomaku. Kjo baktere shkakton inflamacion kronik që mund të pengojë funksionin e sistemit të tretjes dhe traktit gastrointestinal dhe...
1 2
Page 1 of 2