archive24 Janar, 2020 - 23:56

Lajme

Pas tërmetit, zjarr i madh në disa pallate në Turqi

Zjarri në ndërtesë shpërtheu menjëherë pas lëkundjes së fortë me magnitudë prej 6.8, e pasuar nga disa tërmete të tjera. Mediat turke bëjnë me dije se zjarri u përhap me shpejtësi në pallat dhe ndërtesat e tjera përreth. https://youtu.be/BUC8q_pMYoI...
Lajme

Ja sa ka shkuar numri tani i të vdekurve në Turqi

15 të vdekur dhe 300 persona të plagosur. Ky është bilanci i deritanishëm nga tërmeti i fuqishëm që goditi mbrëmjen e sotme pjesën Lindore të Turqisë. Ministri i Brendshëm turk Süleyman Soylu pohoi se raportohet për 100 ndërtesa të shkatërruara në Elazig. Sipas Autoritetit për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave...
Lajme

Rritet numri i të vdekurve në Turqi

Tërmeti me mangitudë 6.8 ballë i cili ndodhi në Turqi u ndje në shumë fshatra, deri tash mori jetën e katër personave.Ndërsa disa godina u shkatërruan në Sivrice pas tërmetit, dhe një zjarr i madh shpërtheu në një ndërtesë, raportin CNN TURK. Qyteti turk Elazig u trondit sonte nga një...
ShowBiz

Tre filma me konotacion politik për Turqinë

Perandoria Otomane gjatë Luftës së Parë Botërore është bërë temë politike e tre filmave që janë shfaqur në pesë vjetët e fundit. Fjala është për filmin ‘The Water Diviner’ (Hulumtuesi i ujit), ‘The Ottoman Lieutenant’ (Lejtënanti otoman) dhe ‘The Promise’ (Premtimi). Që të tre filmat ngjarjen e paraqesin nëpërmjet dashurisë....
Lajme

Driton Qelaj i bashkohet Degës së PDK’së në Drenas

Kryetari i Komunës së Drenasit dhe ish-kryetari i Degës së PDK-së në këtë komunë, Ramiz Lladrovci, ka bërë me dije se kësaj dege i është bashkuar Driton Qelaj. Lladrovci ka thënë se me Qelajn, PDK-ja në Drenas do të jetë më e fortë. “Dega e PDK-së në Drenas, është më...
Lajme

Hisen Berisha shprehet pro Qeverisë Kurti

Anëtari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ka thënë se është pro krijimit të qeverisë në krye me Albin Kurtin. Ai ka thënë se PDK-ja e ka mbështetur qysh nga fillimi krijimin e qeverisë së re, derisa ka thënë se koha e gjatë që ka kaluar nga shpallja e...
Lajme

Tërmet shumë i fuqishëm, e shkund Turqinë

Një tërmet shumë i fuqishëm është regjistruar në Turqinë Lindore para disa minutave. Sipas analizave preliminare magnituda e tërmetit ishte 6.9 shkallë të Rihterit dhe kjo tregon se tërmeti ishte shumë i fuqishëm dhe potencialisht shkatërrimtar. Ende nuk ka të dhëna për dëmet ose viktimat eventuale!...
1 2 3 4
Page 1 of 4