archive22 Janar, 2020 - 14:03

Lajme

Snajperisti kosovar

Në bisedat e rastësishme me mërgimtarët shqiptarë që po qëndronin në banesën e gjyshërve të tij, do të zinte fill lidhja e pastajme me Kosovën. Ishte viti 1997. Michael Spath kishte tre vjet që ishte kthyer në Gjermani nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. I biri i nënës gjermane dhe...
Lajme

23 janar 1998 ● Lahiu, Dauti e Rexha duke futur armatimin në Kosovë

Sot 22 vite më parë ka ndodhur sulmi i dytë në familjen e Jasharajve. Ky sulm kishte mobilizuar shumë një grup çlirimtarësh që operonin në Rrafshin e Dukagjinit të cilët kishin shkuar në Bajram Curr për të marrë armatim. Lahi Brahimaj kujton këtë datë kur me bashkëluftëtarë kishin marrë rrugën...
Lajme

Pamje nga vendi ku u gjetën dy persona të vdekur në Prizren

Mëngjesin e ditës së sotme dy persona janë gjetur pa shenja jete në një shtëpi në Komunën e Prizrenit, raporton Gazeta Express. Dëshmitarë nga vendi i ngjarjes kanë thënë për gazetën se bëhet fjalë për një çift rreth moshës 55-vjeçare, mirëpo, që ky informacion ende nuk është konfirmuar nga organet...
Lajme

E plagosi Azem Vllasin, ky është dënimi që iu shqiptua Murat Jasharit

Gjykata Themelore e Prishtinës ka dhënë vendim tjetër ndëshkimi për Murat Jasharin, i akuzuar për tentativë vrasjeje ndaj Azem Vllasit. I shpallur fajtor, ndryshe nga të akuzuarit e tjerë të rastit ”Syri i Popullit”, Murat Jasharit i është dhënë trajtim i detyrueshëm psikiatrik prej 10 vjetësh. Ai, deri tani ishte...
Lajme

Britma dhe sharje nga Avni Llumnica, pasi u dënua me 12 vjet burgim

Avni Llumnica, i akuzuar në rastin “Syri i Popullit” është dënuar me 12 vjet burg. Mirëpo, pas vendimit të Gjykatës Themelore në Prishtinë, i dënuari, ka kundërshtuar këtë duke e detyruar policinë ta nxjerrin me dhunë nga seanca. Për vepra kundër rendit kushtetues dhe vepra të tjera penale janë shpallur...
Interesante

E frikshme: Gjendet dhia me fytyrë njeriu

Një dhi mutante po adhurohet si ‘avatar i Zotit’ pasi u lind me një fytyrë të sheshtë dhe me sy të çuditshëm si njeriu në Indi. Kafsha e re, e cila ka sy dhe gojë të ngjashëm me njerëz, lindi kohët e fundit në fshatin Nimodia në periferi të Jaipur,...
Lajme

Fushë – Kosovë: Vdiq brenda dhomës e cila u përfshi nga zjarri

Një person nga Fushë – Kosova ka vdekur si pasojë e zjarrit që kishte përfshirë një pjesë të dhomës në të cilën po qëndronte, bën të ditur policia Rasti ka ndodhur mbrëmjen e së hënës në fshatin Henc të Fushë – Kosovës, derisa ende nuk dihen rrethanat që kanë çuar...
Lajme

Fjalët e Sadri Ramabajës pas dënimit me burgim

Ish-asamblisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Sadri Ramabaja është dënuar me 5 vjet burgim. Kjo është konfirmuar nga Gjykata Themelore në Prishtinë e cila atë dhe 9 persona të tjerë i ka shpallur fajtor në rastin “Syrin e Popullit”. Ramabaja e cilësoi procesin si të montuar politikisht, ndërsa vet prokurorin si të...
1 2 3 4
Page 3 of 4