archive19 Janar, 2020 - 23:44

Lajme

Dhjetë mijë nxënës braktisin shkollat e Kosovës

Edhe këtë vit shkollat po përballen me sfidën e uljes së numrit të nxënësve, Ministria e Arsimit thotë se mbi 10 mijë nxënës kanë ndalur procesin mësimor. Braktisja e shkollave nga nxënësit po vazhdon edhe këtë vit. E arsyet janë nga më të ndryshmet. Disa nxënës duket se kanë braktisur...
Lajme

Mjegulla mbulon edhe Tiranën

Tirana është pushtuar mbrëmjen e sotme nga një mjegull e dendur. Siç shihet edhe në foto rrugët nuk dallohen për shkak të mjegullës. Qarkullimi është vështirësuar ndjeshëm për shkak të mungesës së shikueshmërisë, shkruan Lapsi.al....
Shkencë

Zbulohen 6 objekte të çuditshme në qendër të galaktikës sonë

Shkencëtarët kanë zbuluar objekte shumë të çuditshme në qendër të galaktikës sonë që nuk ekzistojnë askund tjetër në Rrugën e Qumështit. Në orbitën rreth vrimës së zezë supermasive Shigjetari A, Sgr A, që ndodhet në qendër të galaktikës sonë, ata gjetën gjashtë objekte që nuk duken asgjë si Rruga e...
Lajme

E diela e Haradinajt: Pas ecjes në male, i bie mishit

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka zgjedhur Istogun për të kaluar vikendin. Ai së bashku me disa miq të tij, dhe ish-deputetin Gani Dreshaj ka vizituar Vrellën e Istogut, konkretisht vendin e quajtur Lugu i Butë. “Ecje nga Istogu deri te Lugu i Butë. Falemnderit për mikpritjen Gani Dreshaj”, ka...
Lajme

Moti në Kosovë për katër ditët e ardhshme

Në fundjavë mjegulla pritet të shpërndahet. Nga e diela më ftohtë me vranësira. Javën e ardhshme me kthjellime, temperaturat në rritje. Ditën e shtunë vendi ynë mbetet nën ndikimin e fushave anticiklonike, që vazhdojnë të kushtëzojnë mot të kthjellët, e në vise të ulëta mjegull ose vranësira të ulëta, bën...
Lajme

Shqetësuese: Rriten më të madhe fajdet në Kosovë

Dukuria e fajdesë, që nënkupton huazimin e parave të cilat më pas duhet të kthehen me interes shumë të lartë, përveç se konsiderohet ilegale dhe vepër penale, nga policia po cilësohet edhe si shumë shqetësuese dhe e rrezikshme. Të dhënat e fundit të policisë, tregojnë për rritjen e kësaj dukurie....
Lajme

Stuhia masive e pluhurit përfshin papritmas dy qytete australiane

Imazhet mahnitëse të realizuara nga droni, tregojnë momentin kur dy qytete australiane, u përfshin nga një stuhi masive e pluhurit. Banorët në Dubbo dhe Parkes, mbetën të habitur kur dia iu është kthyer në natë, pasi dielli u bllokua përkohësisht, transmeton Telegrafi. Stuhi të tilla, që sjellin re të dendura...
1 2 3
Page 1 of 3