archive3 Janar, 2020 - 21:56

ShowBiz

‘Mbulohet’ Marina Vjollca

Reperi Getoar Selimi është parë me gruan e tij, prezantuesen Marina Vjollca ku janë duke pushuar në Abu Dhabi të Dubait. E sonte ata kanë zgjedhur për të vizituar xhaminë e madhe të Sheikut Zayed në Abu Dhabi. Për të kryer këtë vizitë sigurisht se femrat duhet mbuluar për të...
Lajme

Ky do të jetë moti në Kosovë të shtunën?

Të shtunën në Kosovë do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me intervale me diell, bën të ditur Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës. Sipas IHMK’së, “temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -1 deri -3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 3-4gradë Celsius”. Instituti njofton se “do...
Lajme

Deklarohet Trump: Irani kurrë nuk e ka fituar luftën

Presidenti amerikan Donald Trump ka reaguar pas sulmit ajror të ushtrisë amerikane të kryer në aeroportin ndërkombëtar të Bagdadit, ku mbeti i vrarë gjenerali iranian Qassem Soleimani. Në një postim në Twitter, Trump ka shkruar se “Irani kurrë nuk e ka fituar luftën, por nuk i ka humbur negociatat”, transmeton...
Lajme

SHBA, thirrje qytetarëve të saj: Largohuni menjëherë nga Iraku!

Departamenti Amerikan i Shtetit u ka bërë thirrje të gjithë amerikanëve që të largohen menjëherë nga Iraku. Thirrja vjen pas vrasjes së gjeneralit Iranian, Qassem Soleimani, gjatë një sulmi ajror me dron të urdhëruar nga presidenti Donald Trump. “Për shkak të tensioneve të ngritura në Irak dhe rajon, ne u...
Lajme

“Kryeministri e kryeparlamentari i takojnë VV’së, presidenti LDK’së”

Analisti politik Armend Muja, vlerëson se Lëvizja Vetëvendosje e Lidhja Demokratike e Kosovës, për të arritur marrëveshjen për koalicion duhet ta ndjekin një model gjerman. Sipas tij, kryeministri dhe kryeparlamentari i takojnë Vetëvendosjes, ndërsa zëvendëskryeministri dhe posti i presidentit partisë së dytë, LDK-së, raporton ksp. Kujtojmë se Kosova ka hyrë...
Lajme

Gjendet 15 vjeçarja nga diaspora që u zhduk ditë më parë

Është gjendur 15-vjeçarja e zhdukur në Prishtinë, e cila erdhi nga diaspora për pushime për festat e fund-vitit. Familja Zagori që jeton në Austri ka konfirmuar për “Indeksonline” se vajza e tyre u gjet në njërën prej rrugëve të Fushë-Kosovës. “E kemi gjetur qikën. Tash është duke u marrë në...
Interesante

Studim: Qeset janë shumë të dëmshme për shëndetin e njeriut

“Absolutisht duhet t’i largojmë nga jeta jonë. Nuk duhet të përdorim gota plastike, pjata plasitke, lugë, pirunë me ushqime ose pije të ngrohta” Kryetari i Shoqatës për Zhvillimin e Ndërgjegjësimit Mjedisor dhe profesori në Fakultetin e Farmacisë së Turqisë Dicle dr. Hamdi Temel tha se substancat më toksike dhe kancerogjene...
Lajme

Vjen lajm shumë i keq për këta punëtorë të sektorit publik

Që nga janari i këtij viti punëtorët e Telekomit të Kosovës, do t’i marrin pagat me zbritje. Kjo zbritje e pagave do të bëhet varësisht prej gradave, duke filluar nga 10 e deri në 20%, raporton Gazeta Sinjali. Sipas sinjalizuesve të hënën e fundit të vitit 2019, bordi i Telekomit...
Op/Ed

Ngjarjet në Mal të Zi zhveshin qëllimin “Mini-Shengenit” serb

Shkruan: Bardhyl Mahmuti Iniciativa serbe për krijimin e të ashtuquajturit “Mini-Shengenin e Ballkanit Perëndimor” ka qëllim diametralisht të kundërt me parimet e BE-së për krijimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë të shteteve të kësaj pjese të Evropës ku do të sigurohej lëvizja e lirë e njerëzve, e mallrave, e...
Lajme

Thaçi i dërgon pëseri letër Kurtit

Komunikimi me letra vazhdon! Presidenti Hashim Thaçi i ka dërguar letrën e katërt kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurtit. Por, ndryshe nga herët e tjera kur e ka ftuar në takim, i pari i vendit ka thënë se do ta presë në takim më 6 janar në zyrën e tij...
Lajme

Kosnett: Nëse shihni ndonjë rast korrupsioni, na njoftoni neve

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip S. Kosnett, ka thënë se askush nuk duhet të jetë i liruar nga hetimi për korrupsion. Këtë ai e ka bërë përmes një shkrimi të publikuar në rrjetin social Twitter, shkruan Gazeta Sinjali. “Lufta kundër korrupsionit është punë e çdo...
Interesante

Fytyra “e djallit” shfaqet në zjarret apokaliptike në Australi

Imazhe befasuese vijnë nga Australia. Prej ditësh, shteti i kangurëve është përfshirë nga një zjarr shkrumbues, duke shkaktuar humbje jetësh në njerëz dhe probleme të mëdha në infrastrukturën e vendit. Mes këtyre ditëve tragjike për vendin, ky imazh ka tërhequr vëmendjen e qytetarëve. Në një fotografi të publikuar nga Craig...
Lajme

A po e dërgon Donald Trump botën drejt Luftës së Tretë?

Nëse sot keni parë shkrime rreth faktit se bota po shkon drejt Luftës së Tretë Botërore nëpër media sociale, ndoshta jeni ndjerë pak i shqetësuar. Por kush mund t’ju ​​fajësojë? Por a po shkon bota me të vërtetë drejt një lufte tjetër të madhe? Tensionet midis SHBA-ve dhe Iranit janë...
Lajme

Policia e Kosovës kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

Përmes një kërkese për bashkëpunim drejtuar mediave, Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë ka njoftuar se ka siguruar urdhëresën e Gjykatës Themelore në Pejë për publikimin e fotos me shënime tjera, me qëllim lokalizimin dhe rrjedhimisht arrestimin e tij. “Policia e Kosovës kërkon nga qytetarët e Republikës së Kosovës që...
Lajme

Vetura e Ibrahim Rugovës ende mbahet nga ish truproja e tij

Punon sikur para 20 viteve. Madje është e gatshme edhe për përcjellje. Esat Geci, që ishte pjesëtar i mbrojtjes së afërt të ish-presidentit Ibrahim Rugova Rugovës, thotë se vetura që nuk është e blinduar posedon të gjitha pajisjet që atëkohë kishte, madje me të ishte bartur edhe vetë kryetari i...
1 2 3
Page 1 of 3