archive2 Janar, 2020 - 22:10

Lajme

Viti 2020 do të jetë viti fishtjan

Studiuesja e mirënjohur, fishtologia dr. Rovena Vata, përmes një postimi në profilin e saj, ka kumtuar për adhururesit e veprës së ‘Homerit Shqiptar’, iniciativën frymëzuese për ta konsideruar vitin 2020, si “viti fishtjan”, në nder të veprës dhe trashëgimisë letrare të fratit françeskan Gjergj Fishta. I kosnideruar si apostull i...
Lajme

Gjermania hap dyert nga 7 janari

Gjermania ka nevojë për të paktën 260,000 punëtorë të rinj emigrantë çdo vit për të përmbushur nevojat e saj. Vendi që po na merr infermierët, ofron punë edhe në bujqësi, paga deri në 150 euro dita Nëse vendi ynë është duke u varfëruar gjithmonë e më shumë, e të gjithë...
Lajme

20-vjeçari “plak” nga Podujeva që mësitoi 30 çifte

Yll Raçi nga Podujeva është vetëm 20 vjeç por duket shumë më i moshuar. Ai ka zgjedhur një stil më të veçantë të veshjes dhe të jetesës. Ylli, pasi e ka përfunduar shkollën ka nisur një aktivitet interesant. Mesitninë e çifteve. Deri tash thotë se ka bashkuar 30 çifte. Përveç...
Lajme

Njihuni me fshatin e Kosovës ku nuk u festua Viti i Ri

Asnjë shtëpi, dyqan apo objekt tjetër dhe as rrugët e fshatit nuk janë dekoruar me drita, për ndërrimin e moteve Në fshatin Bresanë të Opojës, në rajonin më jugperëndimor të Kosovës, nuk festohet Viti i Ri. Banorët e këtij fshati deklarohen qind për qind të besimit islam dhe sipas fesë,...
Lajme

Pamjet e para nga aksidenti | Përplasen dy makina, vdesin dy këmbësorë

JOQ ka arritur të sigurojë pamjet e para të aksidentit të rëndë të ndodhur në kryeqytet. Siç mësohet deri më tani, dy automjete janë përplasur e si pasojë, kanë ndërruar jetë dy kalimtarë. Njarja e rëndë ka ndodhur në rrugën “Xhanfize Keko”, rreth orës 15:15. Zyrtarisht mësohet se në komisariat...
Lajme

Daçiq: Serbia e propozoi projektin e Minishengenit, Kosova taksën

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka zbuluar se prapa nismës për “minishengen” qëndron Beogradi. Një gjë të tillë Daçiq e ka thënë derisa ka folur për pritjet që ka nga qeveria e re e Kosovës dhe heqjen e taksës, shkruan Gazeta Express. Sipas tij Kosova me...
Lajme

Reagojnë Vëllezërit Demaj: Ndjehemi të ofenduar nga Kadri Veseli

Katër vëllezërit Demaj, të dënuar në rastin Drenica 2 për krime të luftës, i kanë dërguar një letër, kreut të PDK-së, Kadri Veselit, ku shkruajnë se po mbahen padrejtësisht në burg, e që janë fyer nga Veseli, ani pse e kanë përkrahur gjithmonë, raporton Gazeta Express. Agim, Driton, Bashkim dhe...
Sporti

Ibrahimovic mbërrin në Milano: Kjo është shtëpia ime

Pritja përfundoi. Zlatan Ibrahimovic mbërriti mëngjesin e sotëm (2 janar) në Milano, gati për të firmosur kontratën me kuqezinjtë. Një pritje spektakolare u organizua nga tifozë të shumtë të cilët u mblodhën në aeroport. Ai u shoqërua nga një tjetër legjendë e Milanit, Boban. “Jam shumë i lumtur për rikthimin...
1 2
Page 1 of 2