archive1 Janar, 2020 - 23:55

Lajme

Vendnumërimi diplomatik i Kosovës për ç’njohjet

Kosova nuk ka marrë asnjë njohje të re gjatë vitit 2019 dhe për më shumë është ballafaquar me diplomacinë agresive të shtetit të Serbisë, autoritetet e të cilit kanë theksuar se kanë siguruar tërheqjen ose ngrirjen e njohjeve të Kosovës nga 15 shtete të ndryshme, të cilat paraprakisht e kishin...
Lajme

Pompeo shtyn vizitën në Ukrainë pas zhvillimeve në Irak

Sekretari i Shtetit të SHBA-së, Mike Pompeo, ka shtyrë udhëtimin e planifikuar drejt Ukrainës. Ai ka thënë se fokusi tash për tash duhet të jetë mbi situatën në Irak dhe sulmet protestuese në ambasadën amerikane në Baghdad, shkruan AlJazeera, transmeton Klan Kosova. Pas sulmeve të SHBA-së në Irak dhe Siri...
Lajme

Momenti i tmerrshëm kur fishekzjarri i shpërtheu në fytyrë

Një burrë britanik vdiq natën e Vitit të Ri në Tajlandë pasi një fishekzjarr shpërtheu në fytyrën e tij. Gary McLaren, 50-vjeç, vdiq ndërsa festoi me të fejuarën e tij dhe miqtë në vendpushimin e ahengjeve në Pattaya, Tajlandë lindore. McLaren u përpoq të ndizte një tub kartoni 50 cm...
Lajme

A do të ndodh liberalizimi i vizave brenda viti 2020?

Mungesa e rezultateve evidente në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar si dhe mungesa e përparimeve në dialogun për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, nga njohës të çështjeve të integrimeve evropiane po vlerësohen si dy arsyet kryesore të cilat kanë ndikuar që Bashkimi Evropian (BE) të mos...
Lajme

Familja nga Iraku mbetet në mes të katër rrugëve në Podujevë

Një familje irakiane në natën e ndërrimit të moteve ka mbetur në mes të katër rrugëve në Podujevë. Një qytetar i Podujevës u ka ofruar ushqim gjatë ditës së sotme dhe i njëjti ka thënë se familja irakiane nuk e dinë se ku do ta kalojnë natën, shkruan Gazeta Sinjali....
1 2 3
Page 1 of 3