archive17 Dhjetor, 2019 - 22:40

Interesante

Britanikët po mbesin pa shoqëri

Një britanik që shpërndau një video për të treguar se nuk kishte asnjë shok, ka mbetur i mahnitur me përhapjen e kësaj videoje. Shefi i një kompanie, Mark Gaisford, postoi videon në rrjetin social LinkedIn gjatë muajit nëntor. Deri më tani videoja ka arritur një milion shikime dhe është shpërndarë...
Lajme

“Zgjedhjet e reja e kthejnë PDK-në në pushtet”

Sipas Dardan Molliqajt të PSD-së, nëse dështon arritja e marrëveshjes mes Vetëvendosjes dhe LDK-së për formimin e qeverisë, kjo do të sillte rikthimin e PDK-së në pushtet. Ai ka thënë se nuk ka kuptim që VV e LDK të çojnë vendin në zgjedhje të reja e të synojnë më pas...
Interesante

Prishtina dikur ishte fshati më i pasur i Llapit

Territori i kranihës së LLapit – Podujevës qysh në parahistori ka qenë i përshtatshëm për popullzim për shkak të rrafshit rreth lumit Llap dhe viseve kodrinore – malore në viset përrreth, por edhe pozita strategjike dhe gjeografike, njofton portali PodujevaPRESS.com. Pozitën strategjike të krahinës së Llapit e vërtetojnë edhe gërmadhat...
Shkencë

Studimi i ri: Ja pse po ndodh migrimi i hershëm i zogjëve

Qindra lloje zogjsh po migrojnë më herët gjatë vitit sesa 20 vjet më parë, sipas një studimi të ri – dhe gjithçka varet nga ndryshimi i klimës. Studiuesit amerikanë përdorën të dhëna të mëdha nga inteligjenca artificiale për të grumbulluar të dhënat e radarëve gjatë 24 vjetëve në sjelljet migratore...
Lajme

Ishte vetë në Vetëvendosje, Kadaj-Bujupi e quan mashtrues Albin Kurtin

Donika Kadaj-Bujupi nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, e cila pritet sërish të ulet në Kuvend si deputete në legjislaturën e re, ka folur për negociatat mes Lëvizjes Vetëvendosje e Lidhjes Demokratike të Kosovës për të arritur marrëveshje për qeverisjen e vendit. Ajo ka thënë në emisionin “Frontal”, në televizionin...
Biznes

Mbi 123 mijë të papunë në Kosovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar rezultatet e Anketës së Fuqisë Punëtore për tremujorin e tretë të vitit 2019. Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës, pothuajse dy të tretat e popullsisë së Kosovës është në moshë pune, ku përfshihen moshat prej 15 deri në 64 vjeçare. E dy...
Lajme

Çfarë mendonte Ibrahim Rugova për Albin Kurtin?

Adnan Merovci, bashkëpunëtor i ngushtë i Presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova, ka folur për raportet që kishte ky i fundit, me Albin Kurtin, pretendent aktual për Kryeministër të Kosovës. Meqë aktualisht LDK e VV po negociojnë për një marrëveshje bashkëqeverisëse, Adnan Merovci ka përmendur raportet mes Rugovës dhe Kurtit, duke...
Sporti

Rivaldo: Vetëm ky futbollist mund ta zëvendësojë Messin

Lionel Messi “nuk do të zgjasë përgjithmonë” te Barcelona, thotë Rivaldo, ndërsa mendon se Neymar konsiderohet të jetë lojtari i vetëm i aftë për të mbushur boshllëkun e tij në “Camp Nou”. Një rikthim në Kataluni për brazilianin është përfolur për ca kohë. Rivaldo e konsideron vendimin e bashkatdhetarit të...
Lajme

1 vit burg për biznesmenin që terrorizoi turistët spanjollë

Gjykata e Shkallës së Parë në Vlorë ka dënuar me 1 vit burg biznesmenin Mihal Kokëdhimën, i cili akuzohet se sulmoi disa turistë spanjollë në restorantin e tij në Porto Palermo. Kokëdhima akuzohet për veprat penale “Shkatërrim Prone” dhe “Kanosje”. Gazetari Enrik Mehmeti raporton për ‘BalkanWeb’ se gjyqtarja Atalanta Zeqiraj...
Lajme

Video prekëse: Mbijetesa në malet e Kosovës gjatë luftës

Ndonëse kanë kaluar mbi 20 vite nga lufta në Kosovë, ende plagët për shumë familje vazhdojnë të jenë të hapura. Shumë të pafajshëm, përfshirë gra e fëmijë u vranë e masakruan nga armiku serb, ndërsa të tjerët që mbijetuan ende frymojnë me frikë e trauma. Armiku serb vrau e dogji...
Lajme

Këta janë të dyshuarit për plagosjen e Luan Malokut

Si pasojë e të shtënave me armë që ndodhën sonte në Veternik, i plagosur mbeti këshilltari i liderit të Nismës, Fatmir Limaj, Luan Maloku. Plagosja e Malokut ndodhi pikërisht para shtëpisë së tij. Rasti në fjalë u konfirmua edhe nga policia e Kosovës, ku u theksua se i njëjti gjendet...
Lajme

Kryesia e Kuvendit mblidhet nesër në ora 11:00

Kryetari në largim i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka ftuar për të mërkurën mbledhjen e Kryesisë, po ashtu në largim, të Kuvendit. Siç mëson Gazeta Online “Reporteri.net”, mbledhja e kryesisë dhe nënkryetarëve të legjislaturës së kaluar, është thirrur për në ora 11:00, të ditës së nesërme. Në këtë mbledhje,...
1 2 3 4
Page 1 of 4