archive14 Dhjetor, 2019 - 22:49

Lajme

Edi Rama mbledh Qeverinë, thotë se po hetohen 60 kompani ndërtimi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka mbledhur sërish qeverinë në një takim të jashtëzakonshëm. Fillimisht Rama tha se në Tiranë dhe Durrës është gati të fillojë procesi i meremetimeve, ku në Durrës janë 12 kompani të gatshme dhe presin lejen e autoriteteve. Shefi i ekzekutivit deklaroi se tashmë janë identifikuar...
Lajme

Vlora Dumoshi largon kontinjerët nga shtatorja e Ibrahim Rugovës

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vlora Dumoshi, i ka larguar kontenjerët të cilët ishin vendosur afër shtatores së Ibrahim Rugovës në sheshin “Ibrahim Rugova” në Prishtinë. Këtë e bëri të ditur vetë deputetja përmes një postimi në Facbook. “Presidenti Historik Dr.Ibrahim Rugova, nuk meriton kontenjerë mbeturinash në kryeqytet, sidomos...
Lajme

Veliu: Me Vetëvendosjen takohemi prap kur të thotë Zoti

Albin Kurti dhe Isa Mustafa as pas një takimi tre orësh nuk janë marrë vesh për “koalicionin e shpresës”. Agim Veliu, nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, që ishte pjesë e takimit, ka thënë se janë duke bërë përpjekje për arritjen e marrëveshjes përfundimtare. “Jemi duke bërë përpjeke të definojmë...
Lajme

Arrestohet Xhabir Zharku

Krimet Ekonomike kanë arrestuar ish-kryetarin e Kaçanikut Xhabir Zharkun, për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Departamenti i Krimeve Ekonomike në Ferizaj gjatë ditës së sotme ka zhvilluar një operacion shumë të suksesshëm i cili ka rezultuar me arrestimin e ish kryetarit të Komunës së Kaçanikut, raporton Koha Ditore. Arrestimi i tij...
Lajme

Paradite u fjalosën rëndë, pasdite Agim Veliu e “dënon” Vjosa Osmanin

Vjosa Osmani është “përjashtuar” nga takimi i sontëm ndërmjet VV dhe LDK-së. Shkak duket të jenë fjalosjet me Agim Veliun, homologun e saj të partisë. Ky i fundit bashkë me nënkryetarin tjetër, Lutfi Hazirin janë të pranishëm në takimin që Isa Mustafa po zhvillon sonte me Albin Kurtin. Dy nënkryetarët...
Lajme

Përfundon takimi LDK-VV, ja çka u vendos!

Negociatat në mes të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë vazhduar për më shumë se dy orë në objektin e Kuvendit të Kosovës, në përpjekje për të arritur një marrëveshje për bashkëqeverisje, por ajo nuk u arrit. Këtë e konfirmuan para kamerave Avdullah Hoti nga LDK’ja dhe Glauk...
Tech

Nuk është dhomë gjumi, por kinema në Zvicër

Paramendoni sikur po vini në kinema dhe aty ju pret një krevat për ta shikuar filmin tuaj të preferuar. Nuk keni pse ta imagjinoni më këtë skenë, sepse pikërisht kjo është salla e një kinemaje në Zvicër, transmeton Reporteri.net. Kinemaja Zvicerane Pathé  këtë vit ka hapur “VIP dhomat e gjumit”...
ShowBiz

Violetë Kukaj publikon këngën e re “Pranvera”

Këngëtarja e mirënjohur shqiptare Violeta Kukaj, e ka publikuar projektin më të ri muzikor. Kënga titullohet “Pranvera” dhe është publikuar e shoqëruar me video. Për muzikën dhe tekstin është përkujdesur Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin Xhevdet Gashi. Kënga është publikuar në YouTube dhe mbetet të shihet se a do të...
Interesante

Hapet shkolla që mëson djemtë të bëjnë punë shtëpie

Shkollën Montecastelo në Spanjë ka marrë përsipër nismën “Barazia mësohet me veprime”. Kjo shkollë është hapur që prej një viti në qytetin Vigos, ku djemtë marrin edhe mësime në zdrukthëtari dhe ndërtim. Vajzat gjithmonë ankohen kur bëhet fjalë për punët e shtëpisë dhe shpesh herë e konsiderojnë si diskriminim gjinor....
ShowBiz

Dafina Zeqiri publikon këngën e re “Vuj vuj vuj”

Këngëtarja e njohur shqiptare Dafina Zeqiri, e ka publikuar projektin më të ri muzikor. Kënga titullohet “Vuj vuj vuj” dhe është publikuar e shoqëruar me videoklip. Tekstin e këngës e ka shkruar artistja në bashkëpunim me Elinelin, ndërsa për videoklipin është përkujdesur Entermedia. Kënga është publikuar në kanalin zyrtar të...
Lajme

Konferenca e Londrës, 107 vjet nga ndarja e trojeve shqiptare

Konferenca e ambasadorëve në Londër, mbajtur më 1912-1913 dhe njohur ndryshe edhe si “Konferenca e Paqes në Londër”, ishte një takim ndërkombëtar i gjashtë Fuqive të Mëdha të asaj kohe: Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Austro-Hungaria, Rusia dhe Italia. Këto fuqi u mblodhën në dhjetor 1912 si pasojë e sukseseve...
1 2
Page 1 of 2