archive10 Dhjetor, 2019 - 23:07

Lajme

A do të bie nesër borë në Kosovë?

Të mërkurën pritet të ketë reshje shiu dhe bore në Kosovë. Sipas Institutit Hidrometeorologjik, më 11 dhjetor, do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me reshje bore në viset malore, ndërsa në viset e ulëta reshje shiu dhe bore. Të enjten do të jetë mot i vranët dhe i...
Lajme

​Berlini shpall emergjencën

Senati i Berlinit shpalli sot një emergjencë klimatike për kryeqytetin gjerman, duke i hapur rrugën përpjekjeve shtesë për sa i përket veprimeve mbi ndryshimin e klimës. “Kemi bërë me dije se duam të shkojmë përtej qëllimeve tona aktuale, për të ulur emetimet e dyoksidit të karbonit me 85%, krahasuar me...
Lajme

Mjekja suedeze e kthen prapa çmimin Nobel, për shkak të Handkes!

Dhënia e çmimit për një shkrimtar austriak Peter Handken ka shkaktuar një polemikë të madhe dhe zemërim publik në lidhje me mbështetjen e tij për regjimin Slobodan Millosheviç gjatë luftërave në ish-Jugosllavi, dhe protestat u organizuan me rastin e këtij çmimi, shkruan Aljazeera. Madje për këtë, mjekja suedeze Christina Doctare...
Lajme

Moti për pesë ditët në vijim, priten reshje bore

Gjatë kësaj jave pritet të rikthehen reshjet e borës. 8.12.2019 – Gjatë javës në vijim mbi rajonin tonë pritet të depërtojnë fusha të presionit të ulët nga Atlantiku, me masa më të ftohta ajrore, ku ditën e martë dhe mërkurë sjellin mot më të ftohtë me reshje shiu dhe bore....
Lajme

Pas shumë polemikash, Handke pranon Nobelin për Letërsi

Shkrimtari austriak Peter Handke ka pranuar Çmimin Nobel për Letërsi nga Mbreti i Suedisë Karl Gustav, në një ceremoni të organizuar në Stokholm. Këtu u vlerësuan lartë veprat e Handkes, për punën e së cilit u tha se kishte shpirt zbulues dhe se ishte inspiruese për gjeneratat e ardhshme. Handke...
Lajme

“Albini nuk merret me PISA-n dhe analfabetët por me të drejtat e punëtorëve të leshit në Manchester”

Këshilltari i kryeministrit në detyrë, Haradinajt, z.Halil Matoshi, ka bërë një shkrim qortues ndaj kryeministrit potencial të vendit, z.Albin Kurti. Kurti në një deklaratë të çuditshme në profilin e tij në Facebook kishte shënuar 71 vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, duke thënë që “Njeriu ishte bërë...
1 2 3 4
Page 1 of 4