archive3 Dhjetor, 2019 - 23:30

Lajme

Psikologu Fitim Uka: Shkolla jonë dëmton seriozisht shëndetin

Profesori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Fitim Uka, ka bërë një reagim pas publikimit të rezultateve të testit PISA, ku Kosova ka dalur shumë keq sipas shumicës së vlerësimeve, shkruan KultPlus.com. Psikologu Uka, ka thënë ndër të tjera se sistemi jonë arsimor dëmton seriozisht shëndetin, vret talentin dhe kreativitetin...
Sporti

Edhe kjo ndodh, “knockout” i dyfishtë, ja kujt i takoi fitorja

Në Portugali, gjatë “Enfusion Cage Events”, Eder Lopes dhe Diogo Neves u bënë protagonist të një prej dyluftimeve më të rralla që janë parë në artet marciale mikse. Luftëtarët goditën në të njëjtën kohë me grusht njëri-tjetrin, duke u rrëzuar të dy në tapet. Fitorja i shkoi 22-vjeçarit Lopes, i...
Lajme

Moti për ditët në vazhdim!

Sot në Kosovë do të mbajë mot tërësisht i vranët dhe me reshje bore. Do të jetë ditë e vërtetë dimërore. Në intervale të caktuara kohore dhe vende-vende reshjet e borës do të jenë të dendura dhe mjaft estetike. Reshjet e borës do të ndërpriten pasdite ose vonë në mbrëmje....
Lajme

Izraeli shpik sistemin që parashikon tërmetet 4 orë përpara

Do të testohet në Universitetin Politeknik të Bukureshtit në Rumani një sistem që mund të parashikojë tërmetet, të paktën 4 orë para se ato të regjistrohen. Sipas “Mediafax” sistemi do të jetë në gjendje të zbulojë nivelin, intensitetin dhe epiqendrën e përafërt të tërmetit dhe do të testohet në rajonin...
Lajme

Testohet sistemi që parashikon tërmetet, katër orë para se të regjistrohen

Do të testohet në Universitetin Politeknik të Bukureshtit në Rumani një sistem që mund të parashikojë tërmetet, të paktën katër orë para se ato të regjistrohen. Sipas “Mediafax” sistemi do të jetë në gjendje të zbulojë nivelin, intensitetin dhe epiqendrën e përafërt të tërmetit dhe do të testohet në rajonin...
Fun

Telefonoi 24 mijë herë operatorin telefonik, arrestohet 71-vjeçari

Një i moshuar 71-vjeçar në Japoni është arrestuar pasi 24.000 herë e ka telefonuar operatorin telefonik të një kompanie telekomunikacioni. Sipas mediave japoneze, policia e Tokios njoftoi se ka arrestuar pensionistin Akitoshi Okamoto për arsye se ka penguar zhvillimin e punës, pasi ai ka telefonuar mijëra herë operatorin telefonik të...
Interesante

Njihuni me 19-vjeçarin, njeriun më të gjatë në Kosovë

Numrin e këmbës e ka 48.5. Paramendoni sa i gjatë mund të jetë ai që mbath këto patika. Numrin e këmbës e ka 48.5. Paramendoni sa i gjatë mund të jetë ai që mbath këto patika. Madje, Valtrimi thotë se ia ka marrë primatin ish basketbollistit Ferid Zekollit, që njihej...
Lajme

VV-ja i përgjigjet LDK-së për ofertën që e bëri sot Agim Veliu

Nënkryetari i parë i LDK-së, Agim Veliu, sot në një bisedë për Gazetën Express, ka treguar qëndrimet që Isa Mustafa i ka vënë në tavolinë të diskutimit me të parin e Vetëvendosjes. Derisa Veliu thotë se LDK-ja i ka propozuar VV-së që të ndërrojnë rolet në rast se nuk pajtohen që t’ua...
Lajme

Shpenzime të konsiderueshme për mëditje, udhëtime e reprezentacion të ish ministrit të Inovacionit Besim Beqaj

Shuma të konsiderueshme të mjeteve të buxhetit të shtetit janë shpenzuar gjatë vitit që shkoi nga ish ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj për reprezentacion, mëditje, e udhëtime jashtë shtetit. Në bazë të ligjit për qasje në dokumente zyrtare “Front Online” ka siguruar të gjitha shpenzimet e ish ministrit Beqaj, ministrit...
Lajme

Shikoni se si shëmbet një ndërtesë në Durrës

Një pallat në Durrës është shembur rreth orës 14:30 minuta të së martës pasi kishte pësuar dëmtime në strukturë nga tërmeti i 26 nëntorit. Për fat të mirë, ky pallat nuk u shemb gjatë lëkundjeve të forta, por mori dëmtime të shumta në kollona dhe pas vlerësimit të bërë nga...
1 2 3
Page 1 of 3