archive7 Tetor, 2019 - 20:47

Lajme

Deutsche Welle: Në Kosovë troket ora e politikës reale

Ka dy humbës të mëdha të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë: PDK e presidentit Hashim Thaçi dhe AAK-ja e kryeministrit ende në detyrë Ramush Haradinaj. Të dy ish-komandantët e UÇK-së, që luftuan në vitet 1990 kundër regjimit serb, kanë qenë në rotacion në pushtet në këto dy dekada pas...
Op/Ed

Triumfi i Albinit, një leksion edhe për ne

Nga Andi Bushati Fitorja sfiduese e Albin Kurtit në zgjedhjet e 6 tetorit ka një rëndësi shumë më të madhe sesa ajo e çlirimit të Kosovës nga kapësit e shtetit. Në një rajon si ky yni, ku është shumë e vështirë të triumfosh në një garë elektorale, pa qenë pjesë...
Lajme

Vjosa Osmani e “dorëzon” pozitën e kryeministrit

Bashkëpunimi LDK-Vetëvendosje filloi dy vite më parë kur koalicioni PANA i krijoi votat për të formuar qeverinë. Sa ishin në opozitë, të dy partitë paralajmëruan edhe mocion për ta dërguar në shtëpi Ramush Haradinajn. Tash një ditë pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme VV ka dalë e para duke e lënë pas...
Op/Ed

Në vend të urimit: Lamtumirë Albin opozitari!

Shkruan: Jusuf Thaçi I dashur Albin, Me fitoren tënde dhe të LVV-së në këto zgjedhje Kosova megjithatë humbi diçka të madhe. E humbi një opozitë e një opozitar të kalitur, që e ka kuptimësuar demokracinë e pluralizmin në Kosovë. Sigurisht për këtë humbje nuk mund të të fajësoj, sepse kjo...
précis

Vallja e Tropojës nis rrugëtimin e saj drejt UNESCOS

Me datë 04.10.2019, u mbajt koncerti recital:“Me vallet më të bukura të Tropojës, krijuar me dashuri nga “Mjeshtër i Madh”, koreografi Skënder Haklaj”, tek Amfiteatri verior, Liqeni Artificial. Për ta shpjeguar shkencërisht, qëllimin e këtij recitali, që vallja e Tropojës (kcimi i Tropojës), të bëhet pjesë e Unescos, foli albanologia...
Lajme

I vije një premtim i madh NISMA’s: Do ta kalojmë pragun!

Nisma Socialdemokrate duket se do ta ketë tejet problem kalimin e pragut zgjedhor prej 5%. Edhe pse ende nuk ia numëruar votat nga diaspora, Nisma do ta ketë shumë problem që të jetë pjesë e legjislaturës së ardhshme, shkruan Indeksonline. Por, kryetari i Nismës në Diasporë, Kadri Gervalla i ka...
Lajme

Dalin 10 emrat e parë e deputetëve të rinj nga radhët e Vetëvendosjes!

KQZ është gati për ta përfunduar procesin e numërimit tē votave, shkruan Gazeta Mejdani. Mësohet se kandidatët e VV-së që kanë marrë votat e mjaftueshme për tu bërë deputetë janë: Albin Kurti, Glauk Konjufca, Albulena Haxhiu, Arbërie Nagavci, Rexhep Selimi, Fitore Pacolli, Mefail Bajcinovci, Haki Abazi, Fatmire Kollcaku Gazmend Gjyshinca....
Lajme

Vjen edhe reagimi i Bashkimit Europian për zgjedhjet në Kosovë

Zëdhënësja e Bashkimit Europian, Maja Kocijançic e cilësoi 6 tetorin një ditë të mirë për demokracinë në Kosovë. Në reagimin e saj të parë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të së dielës, Kocijançic nënvizoi se ishte shumë pozitiv fakti, që në këto zgjedhje, votuan më shumë qytetarë se në ato...
Lajme

Vuçiç: Turqia e njeh Kosovën vetëm për interesat e saj

Në një konferencë të përbashkët në ndërtesën e presidencës, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në emër të presidentit turk, tregoi pse Turqia e njohu Kosovën – sepse ajo veproi në përputhje me interesat e saj, ndërsa, ai thotë, Serbia nuk është aty për të “mbajtur rosat apo snobët”. Duke pasur...
Lajme

Aktivistët e Vetëvendosjes nisën festën e fitores, nga familja Dehari

Lëvizja Vetëvendosje është në epërsi të çdo partie edhe pse me një rezultat të ngushtë me Lidhjen Demokratike të Kosovës nga rezultatet e deritasshme të KQZ-së për zgjedhjet e parakohshme. Vetëvendosje mbrëmë nisi festën, por disa aktivistë para se të dilnin në shesh vendosën ta vizitonin familjen Dehari, e bashkë...
1 2 3 4 7
Page 2 of 7