archive5 Tetor, 2019 - 23:56

Lajme

SHBA e forcon ushtrinë kroate

Kulla e kontrollit dhe monitorimit, dhuruar Kroacisë nga qeveria amerikane, u prezantua sot në terrenin e trajnimit ushtarak “Eugen Kvaternik” afër Slunj. Ajo gjithashtu demonstroi aftësinë për të kontrolluar mbështetjen e afërt të ajrit (JTAC) me tre aeroplanë F-16 të SHBA dhe dy helikopterë Kiowa Warrior të Forcave Ajrore Kroate...
Lajme

Shokuese, burri e ngrehë zvarrë në asfalt gruan e tij

Një ngjarje e rëndë është filmuar në Angli, teksa një burrë tërhiqte prej flokësh nga makina gruan e tij pranë një pike karburanti. Në fotot e plublikuara shihet se si shoferi i automjetit tip “Toyota Aygo” e ka kapur gruan për flokësh dhe vazhdon t’i japë makinës. Fotot janë bërë...
Lajme

Bëhuni gati, kështu do të jetë moti për zgjedhje

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se nesër do të mbajë mot i vranët dhe me intervale. Sipas IHMK-së temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 5-7 grdë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 15-17 gradë Celsius. “Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes me shpejtësi 1-7m/s”, thuhet...
Lajme

Josef Borrell flet për Kosovën në Parlamentin Europian

Shefi i ri i diplomacisë evropiane Josef Borrell do t’i përgjigjet një seri pyetjesh nga eurodeputetët të hënën përpara Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian, i cili do të diskutojë mbi gatishmërinë e tij për të marrë një nga funksionet më të rëndësishme të BE-së. Sipas mediave serbe,...
Lajme

Vuçiq lexon në gjuhen shqipe dhe e pyet gazetarin se a tha mirë

Gjatë një takimi me kandidatët e Listës serbe në Beograd, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka prezantuar një dokumenti nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë. Në një konferencë shtypi pas takimit me kandatët e Listës Serbe për zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit, Vuçiq ka thënë se në dorë mban...
Lajme

Valdete Daka ka një porosi për qytetarët që do të votojnë nesër

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të Kosovës që të dalin të votojnë në zgjedhjet e parakohshme nacionale të 6 tetorit. Ajo përmes një video-porosie në Facebook ka treguar për procedurat e votimit në procesin zgjedhor. Daka ka thënë se qytetarët...
Lajme

Donald Trump heq vizat për këtë shtet

SHBA ka hequr vizat për polakët, pas së cilës këta të fundit për një qëndrim biznesi ose turistik në Amerikë deri në 90 ditë tash e tutje nuk do të kenë nevojë për vizë, njoftoi presidenti Donald Trump. “Polonia është një vend me njerëz të shkëlqyeshëm. Ne kemi shumë amerikanë...
1 2 3 4
Page 1 of 4