archive30 Shtator, 2019 - 19:09

Lajme

“Duam shtet të shanseve të barabarta”

Kandidati për deputet në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike, Frashër Demaj ka kërkuar që shteti i Kosovës të krijojë kushte dhe shanse të barabarta për qytetarët e vet, raporton Korrespodenti. Ai ka thënë se përmes krijimit të shanseve të barabarta, të rinjtë dhe të rejat e Kosovës...
Lajme

Haradinaj nga Llapi, thumbon Kadri Veselin e LDK’në

I nominuari për Kryeministër nga Koalicioni AAK-PSD, Ramush Haradinaj ka folur sot nga Llapi, ku kjo parti ka mbajtur tubimin elektoral. Haradinaj nga atje ka thumbuar të nominuarin e PDK-së për Kryeminstër, Kadri Veselin, i cili po premton Ligj për Legalizim. Haradinaj ka thënë se Veseli nuk po di se...
Op/Ed

Kënd duhet votuar?

Shkruan: Rexhë Gegaj 1) Të dëshmuarit kombëtarisht dhe në shtet-ndërtim? 2) Ish nomenklaturën e sistemit Jugosllav dhe mohuesit e luftës? 3) Mohuesit e shtetit të Kosovës? 1) Kategoria e parë janë ata njerëz që asnjëherë nuk e ndalën veprimtarinë e tyre që nga LDB për arritjen e LIRISË. U maltretuan,...
Lajme

Svirca: Të fuqizohet roli i grave në politikëbërje

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës Jeton Svirca nga Nisma Socialdemokrate, i cili synon ulësen e deputetit edhe për një mandat, vlerëson se partia e tij është tejet e përgatitur për zgjedhjet e 6 tetorit, prandaj Nisma do të jetë befasia e këtyre zgjedhjeve. Ai nuk e ka përjashtuar mundësinë e...
Lajme

Mbushën rrugët me billboarde Veseli-Trump

Partia Demokratikë e Kosovës tashmë ka filluar t’i ndryshojë billboardët nëpër rrugë të ndryshme të Kosovës. PDK-ja po vendos fotografi, ku lideri i PDK-së, Kadri Veseli shihet bashkë me presidentin e SHBA-së, Donald Trump. Tashmë disa ditë PDK-ja ka filluar një fushatë, ku është duke promovuar lidhjet e ngushta ndërmjet...
Lajme

Lajm i mirë për mësimdhënësit e viteve të 90-ta

Një lajm i mirë ka ardhë për mësimdhënësit të cilët kanë punuar gjatë periudhës së viteve 1990-1999. Nga muaji nëntor i këtij viti, mësimdhënësit të cilët kanë punuar gjatë periudhës së viteve 1990-1999, në kuadër të procesit të njohur si sistemi paralel i arsimit në Kosovë, do të fillojnë të...
Lajme

Shteti mik i Kosovës kërkon që taksa të lihet anash, të vazhdohet dialogu

Shteti mik i Kosovës kërkon që taksa të lihet ashash, të vazhdohet dialogu Kosovën sot e ka vizituar ministri i Punëve të Jashtme të Finlandës, Pekka Haavisto, i cili tha se çështja e taksës të lihet anash dhe bisedimet me Serbinë të vazhdojnë. Haavisto i cili u prit nga ministri...
1 2 3 4 5
Page 2 of 5